Najlepsze Domy
Zalety tarasu z kostki brukowej

Zalety tarasu z kostki brukowej

Aby taras stał się ozdobą domu oraz spełniał wszystkie swoje założenia funkcjonalne, warto zaplanować go już na etapie projektowania domu. Mamy do wyboru kilka różnorodnych sposobów zbudowania tarasu. Możemy zastosować taras murowany wykończony płytkami ceramicznymi, taras drewniany lub z deski kompozytowej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, posiadającym wiele zalet, jest wykonanie tarasu z kostki brukowej.

Szeroki wybór kostek sprawia, że mamy dostępne wiele kolorów, kształtów i wykończeni powierzchni, co daje nam bardzo duże możliwości aranżacyjne. Możemy łatwo dopasować je do okładzin nawierzchni w ogrodzie, małej architektury oraz do elewacji i innych detali budynku, tak by wszystkie elementy tworzyły jednolitą i spójną całość.

Kostki brukowe są estetyczne, praktyczne w utrzymaniu oraz odporne na skrajne warunki atmosferyczne. Sam sposób wznoszenia tarasów z kostki jest prosty i stosunkowo tani. Taras nie musi być powiązany z fundamentami budynku, nie wymaga betonowej wylewki, ani specjalistycznych klejów czy fug. Nie ma też potrzeby, by przy jego budowie stosować kosztowne systemy hydroizolacji.

Taras z kostki brukowej budujemy bezpośrednio na gruncie. Na przygotowanej podbudowie układamy płyty lub kostki brukowe, nie montując ich na stałe do podłoża. Tworzą one tzw. „nawierzchnię pływającą”. Dzięki temu możemy łatwo wymieniać uszkodzone elementy już w trakcie użytkowania tarasu.

Ten sposób ułożenia sprawia też, że delikatne ruchy kostki w sezonie zimowym, kiedy jest narażona na ujemne temperatury, nie są zagrożeniem dla trwałości i wyglądu tarasu. Zawsze warto kostki brukowe na tarasie poddać zabiegowi impregnacji. Zabezpieczy on materiał przed powstawaniem plam i ułatwi usuwanie wszelkich zabrudzeń.

Czytaj także: Aranżacja tarasu.

Kostki brukowe przeznaczone na taras powinny wyglądać reprezentacyjnie, a jednocześnie pasować do pozostałych elementów nieruchomości. Na rozległych tarasach znakomicie prezentują się duże płyty betonowe. Pozwalają ona na tworzenie imponujących, jednolitych przestrzeni.

Producent kostki brukowej, firma Superbruk, oferuje wielkoformatowe betonowe Płyty Vip oraz Vip Łupek – dostępne w trzech kolorach (alhambra, granite i wenge) oraz w dwóch wykończeniach powierzchni (gładkim i strukturalnym). Są one budulcem dużych tarasów w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie.

Kostki brukowe sprawdzą się również w przypadku tarasów o obłych kształtach. Zaokrąglone czy eliptyczne formy można łatwo zbudować z drobnych kostek brukowych w kształcie trapezu. 

  • renatamajewska,

    Owszem kostka ma swoje zalety, ale jest taka mało elegancka. Po przemyśleniach zdecydowaliśmy się na deskę kompozytową z dobretarasy.pl trawnik wokół i jestem zadowolona z efektu wizualnego i to bardzo.
renault.niko.ua/ru/models/logan

webterra.com.ua