Najlepsze Domy
Z czego zbudować schody na zewnątrz domu

Z czego zbudować schody na zewnątrz domu

Schody stanowią nie tylko podstawowy element wejścia do budynku, ale często, wraz z trawnikami i ogrodowymi ścieżkami pełnią także ważną rolę dekoracyjną. Od czego należy zacząć ich budowę i jaki materiał najlepiej wybrać, aby uzyskać różnorodne i efektowne połączenia? Oto kilka wskazówek.

Schody stanowią nie tylko podstawowy element wejścia do budynku, ale często, wraz z trawnikami i ogrodowymi ścieżkami pełnią także ważną rolę dekoracyjną. Od czego należy zacząć ich budowę i jaki materiał najlepiej wybrać, aby uzyskać różnorodne i efektowne połączenia? Oto kilka wskazówek.

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem przed przystąpieniem do realizacji projektu budowy schodów jest określenie rodzaju gleby. Celem tej czynności jest rozpoznanie, czy przed ułożeniem kostki brukowej należy dodatkowo wzmocnić grunt, czy nie będzie to konieczne, aby konstrukcja zachowała stabilność przez wiele lat. W kolejnym kroku należy wyznaczyć miejsce, w którym powstaną schody, następnie usunąć wierzchnią warstwę humusu (ok. 20-25 cm) i wykonać zasyp piaskowo-cementowy lub, w przypadku słabszej ziemi, podbudowę z suchego betonu, która zagęści i wzmocni grunt. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do prac związanych z budową samych schodów.

Ich wielkość, a konkretniej wysokość, szerokość oraz liczba stopni powinny zależeć od funkcji, jaką będą one pełnić oraz kostki, z jakiej mają być zbudowane. Przy planowaniu schodów najważniejsze jest zastosowanie typowego wzoru, który posłuży do ich konstrukcji: 2xH+S=60-65cm, gdzie H oznacza wysokość stopnia, zaś S jego głębokość. Wysokość typowych schodów, np. wejściowych do budynku mieści się w przedziale 15-17,5 cm.

W przypadku schodów ogrodowych na ścieżce, o stopnicach dłuższych niż 65 cm, należy wziąć pod uwagę długość kroku, aby były one wygodne.

Układanie
Osadzenie schodów zaczynamy od ułożenia elementów brzegowych i krawędzi stopni, np. obrzeży czy palisad. Ważne jest, aby układając elementy schodowe na fundamencie betonowym zachować między nimi odstęp 3-5 mm, który zniweluje efekty występowania naprężeń termicznych oraz nierównomiernego osiadania gruntu. 1/3 wysokości elementu, stanowiącego krawędź stopnia powinna znaleźć się poniżej płaszczyzny niższej podstopnicy, ponieważ jego elewacja będzie stanowiła niewielki mur oporowy.

W tym celu należy skorzystać z poziomicy, która pomoże utrzymać stałą wysokość stopnia oraz z metrówki, dzięki której uzyskamy jego odpowiednią szerokość - w tym przypadku powinna być to wielokrotność szerokości kostki, jaką wykorzystamy do wypełnienia stopni.

Powstałe w ten sposób elementy brzegowe muszą odczekać 48 godzin przed obciążeniem – wówczas otrzymamy trwałe i solidne fundamenty, czyli pożądany przez nas efekt. Samo ułożenie kostki brukowej jest już tak naprawdę czynnością najprostszą.

Kostka brukowa to świetna alternatywa dla płytek gresowych i klinkierowych. Możemy łączyć ją np. z elementami małej architektury lub po prostu zdecydować się na samą kostkę. Przy tworzeniu murków czy schodów dobrze sprawdzi się kostka Polbruk Country, która, jako produkt barwiony w masie, stanowi bardzo uniwersalny materiał budowlany, chętnie wykorzystywany do budowy wszelkich realizacji przestrzennych – wyjaśnia Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Kostka brukowa, która będzie wykorzystana do budowy schodów, powinna pasować do istniejącej już nawierzchni, elewacji budynku oraz charakteru przestrzeni. Nie będzie to jednak trudne, ze względu na mnogość jej rodzajów. Każdą kostkę po ustawieniu ściśle obok siebie, dobijamy specjalnym gumowym młotkiem.
 
Piasek w szczeliny
Ostatnim etapem budowy schodów jest wypełnienie przerw między kostkami piaskiem płukanym. Nie zawiera on nasion, dlatego w przyszłości nie trzeba będzie martwić się o zarastające fugi. Nawierzchnię schodów kilkukrotnie zasypujemy piaskiem i zamiatamy, aby materiał dobrze wypełniał luki między kostkami. Na małych powierzchniach nie używamy zagęszczarek, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Efektowne kompozycje uzyskamy z kolei, łącząc ze sobą różne rodzaje kostki oraz tworząc z nich ciągi proste lub łuki.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
пошив штор цена