Najlepsze Domy
Wybieramy idealną deskę na taras

Wybieramy idealną deskę na taras

Do montażu desek kompozytowych jak i tych z naturalnego drewna zawsze należy używać materiałów nierdzewnych. Fot. Kopp
Do montażu desek kompozytowych jak i tych z naturalnego drewna zawsze należy używać materiałów nierdzewnych. Fot. Kopp
Rynek jest podzielony między zwolenników tarasów z drewna i materiałów kompozytowych. Obydwa materiały mają swoje zalety i wady. Tym razem opisujemy deski kompozytowe.

Kompozyt to wyrób o małych wymaganiach konserwacyjnych. Jest to innowacyjny produkt. W zależności od producenta, jest połączeniem naturalnych włókien drzewnych z tworzywami sztucznymi i substancjami uszlachetniającymi. Perfekcyjnie imituje drewno.

Deski kompozytowe są w minimalnym stopniu podatne na czynniki atmosferyczne, nie ulegają biodegradacji, nie wymagają dodatkowej impregnacji, występują w różnej kolorystyce, a w razie potrzeby możemy również zmienić ich kolor w trakcie użytkowania malując je odpowiednimi środkami. Należy jednak pamiętać o regularnym ich sprzątaniu. Deski kompozytowe w wersji ryflowanej są antypoślizgowe, nie grozi nam również zranienie drzazgą. Cena dobrego kompozytu często równa jest cenie deski tarasowej z drewna egzotycznego. Szacunkowy okres użytkowania to 25 lat – tłumaczy Joanna Bołtromiuk-Jerzyk, właściciel firmy Olga Invest. Deski drewniane tarasowe należałoby podzielić na gatunki krajowe i egzotyczne.

Najczęściej z gatunków egzotycznych stosuje się deski z Ipe, Camaru, Merbau, Bangkiraj, Tatajuba, Denya. Są to gatunki o największej gęstości, zawierają w sobie dużo substancji oleistych dlatego nie chłoną wody, nie ulegają łatwo inwazji grzybów i pleśni. Niewątpliwą zaletą jest również ich naturalne piękno i niepowtarzalny charakter prawdziwie naturalnego drewna. Wymagają natomiast dodatkowej impregnacji np. olejami – dodaje Joanna Bołtromiuk-Jerzyk. Szacunkowy okres użytkowania to około 30 lat przy systematycznej impregnacji.

Czytaj także: Nawierzchnie wokół domu

  • adamo,

    Właśnie dlatego, że nie trzeba impregnować zamówiłem deski kompozytowe na dobretarasy.pl. Na wiosnę będę się brał za układanie, bo żona mi już suszy głowę pół roku. Materiał podobny wizualnie do drewna a dużo trwalszy.
www.service01.com.ua