Najlepsze Domy
Wybieramy dachówkę ceramiczną

Wybieramy dachówkę ceramiczną

Pokrycie dachowe to jeden z głównych elementów domu, nie tylko pod względem funkcjonalności, lecz również w aspekcie wizualnym – widać je bowiem niemal z każdej perspektywy. Dzięki trwałemu dachowi, możemy czuć się również w swoim domowym zaciszu bezpiecznie, wiedząc, że skutecznie ochroni on budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Od koloru i kształtu połaci zależy także postrzeganie całej posesji, która może nawiązywać zarówno do zabytkowych dworków, jak i nowoczesnego budownictwa.

Dom to jedna z najważniejszych życiowych inwestycji. Jego piękna bryła może cieszyć nasze oczy przez wiele lat, jeśli zadbamy o odpowiednie wykończenie elewacji i dobór pokrycia dachowego. Szeroki wybór dostępnych materiałów, które można wykorzystać na dachu nie ułatwia podjęcia decyzji. Sprawdzonym rozwiązaniem, które w wyjątkowy sposób podkreśla piękno połaci jest dachówka ceramiczna. Na jaki jej model się zdecydować?

W starym stylu…

Przy planowaniu budowy domu warto porozmawiać z architektem na temat specyfiki zabudowy w danej okolicy tak, by podczas prac nad wizualizacją obiektu dopasować go do już istniejącej architektury. Nie dlatego by się nie wyróżniać, lecz przede wszystkim, aby nasza posesja wpisywała się w charakter budownictwa na tym obszarze. Dobrze mieć też na uwadze, że w niektórych rejonach kraju mogą istnieć odgórne wytyczne dotyczące zarówno wysokości budynku, jak i wykorzystywanych pokryć dachowych, do których należy się dostosować – informacje na ten temat otrzymamy w urzędzie gminy.

Do uzyskania pożądanego efektu, oprócz samej bryły znaczenie ma również użyte pokrycie dachowe – dach, obok elewacji, najbardziej odzwierciedla bowiem charakter obiektu. Źle dobrane poszycie sprawia, że budynek traci pierwotnie założoną formę. W przypadku domów nawiązujących do starej zabudowy naturalnym wyborem są dachówki ceramiczne, bo to właśnie je najczęściej spotykamy na dachach zabytków.

Budynki zabytkowe bardzo często pokryte są dachówkami ceramicznymi typu karpiówka, umożliwiającymi ułożenie wolego oka czy lukarny. Interesującym rozwiązaniem jest także dachówka typu holenderka płaska, która, dobrze dobrana, swoim kształtem nawiązuje do klasycznych XIX-wiecznych poszyć dachowych – mówi Robert Winiarski, doradca handlowo-techniczny Creaton Polska. – Warto zauważyć, że kolorystyka ponad stuletnich dachówek nieco różni się od tej współczesnej. Dawniej pokrycie dachowe nie było bowiem dodatkowo zabezpieczane żadnymi specjalnymi powłokami – a to pozbawiało je dodatkowej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych – dodaje.

Nowoczesna prostota

Dachówki płaskie, takie jak np. dostępna w ofercie Creaton dachówka Domino, to uzupełnienie nowoczesnych brył budynku – wyglądają modernistycznie, jednocześnie zachowując trwałość tradycyjnego, ceramicznego poszycia. Można je układać w różny sposób (równo, z przesunięciem lub zachodzące na siebie), co sprawia, że każdy dach może wyglądać inaczej – oryginalnie, a jednocześnie bardzo współcześnie.

Ceramiczne pokrycie dachowe możemy dobrać też w kolorze wpisującym się we współczesną architekturę. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych odcieni dachówek, które stanowią ciekawe połączenie klasyki i nowoczesności. Wyrazem tego są np. poszycia w kolorze szarym lub grafitowym. Przy doborze kolorystyki warto pamiętać o tym, że kolor dachu powinien współgrać z elewacją oraz ramami okiennymi.

Ochrona z błyskiem

  • buben,

    U mnie natomiast do wyboru była albo karpiówka albo dachówka renesansowa. Wygrała opcja nr 2 (dachówka Koramic Alegra) ze względu na duże oszczędności - nie tylko na samym pokryciu, ale też na innej konstrukcji więźby (Alegra to bardzo duża i lekka dachówka). Karpiówka jest mała i ciężka, no i koszty wykonania m2 rośnie...
  • joker,

    Dachówki typu domino czy Orea to ciekawa opcja, ale tylko w sytuacji, że cała konstrukcja budynku jest względnie nowoczesna. Takie dachówki kompletnie się nie nadają do archaicznych konstrukcji - są po prostu zbyt płaskie i wyglądają głupio. Ale są też takie dachówkie "prawie" płaskie, jak np. Actua - płaska z poziomym załamaniem. To już sensowniej wygląda nawet na 10-20 letnich konstrukcjach.
www.steroid-pharm.com/test-p-100.html