Najlepsze Domy
Trawnik przed domem. Sprawdź, jak zadbać o niego podczas upału

Trawnik przed domem. Sprawdź, jak zadbać o niego podczas upału

Gorące i słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi w ogrodzie. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej pielęgnacji zieleni - podlewaniu i koszeniu.

Gorące i słoneczne dni sprzyjają wypoczynkowi w ogrodzie. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej pielęgnacji zieleni - podlewaniu i koszeniu.

Upał i susza, nawet te kilkudniowe, nie służą roślinom, dlatego nie zapominajmy o podlewaniu i pielęgnacji ogrodu. Zadbajmy też o trawniki, by nie zostały oszpecone „łysymi plamami”. 

Podlewanie – obfite i o wczesnej porze 

W upalne dni trawnik potrzebuje życiodajnej wody.

Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość darni. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 l/m2 – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, dzieląca się doświadczeniem nabytym podczas wieloletniego prowadzenia firmy wykonawczej Zielony Salon.

Podczas upałów podlewajmy obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona - czyli na głębokość 10-15 cm. Najlepszą porą zawsze jest wczesny poranek. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych w porę im przeciwdziałając. Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie. Pamiętajmy, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu właśnie na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.

Zobacz także: Wypoczynek w ogrodzie. Wybieramy pawilony, zadaszenia i parasole

Najwygodniejszym sposobem nawadniania trawników, zwłaszcza o dużej powierzchni, są różnego rodzaju systemy zraszaczy. Nie wymagają stałej obsługi, a te nowoczesne można ustawić na automatyczne włączenie o konkretnej godzinie. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopompy. 

Koszenie – regularne nawet podczas upałów

Podczas bardzo gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Można by przypuszczać, że w takich warunkach nie musimy kosić. Jednak, niezależnie od aury, koszenie należy wykonywać systematycznie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.pillsbank.net