Najlepsze Domy
Przycinanie żywopłotu. Zobacz sprawdzone sposoby

Przycinanie żywopłotu. Zobacz sprawdzone sposoby

Pojedyncze krzewy czy zwarty żywopłot to niezbędny element każdego przydomowego ogrodu. Ich pielęgnacja nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku kwiatów, ale również jest niezbędna. Jednym z ważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ich przycinanie.

Pojedyncze krzewy czy zwarty żywopłot to niezbędny element każdego przydomowego ogrodu. Ich pielęgnacja nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku kwiatów, ale również jest niezbędna. Jednym z ważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ich przycinanie.

Potencjał estetyczny krzewów dostrzegli już kreatorzy włoskich ogrodów renesansowych i stylu francuskiego, nadając krzewom wyrafinowane formy. Warto także dostrzec jeszcze inne walory żywopłotów, np.:

• stanowią naturalną osłonę posesji, prywatności i spokoju mieszkańców,
• pełnią funkcję naturalnych ekranów akustycznych – tłumią hałas,
• są formą zapory przeciwwiatrowej,
• stanowią naturalny filtr oczyszczający powietrze,
• dają też ptakom bezpieczne schronienie, dlatego przed przycinaniem krzewów warto sprawdzić czy wśród gałązek są gniazda i poczekać z pracą do końca okresu lęgowego.

Zdrowe przycinanie

Zatem, by żywopłot mógł spełniać wszystkie powyższe funkcje, powinien być „okazem zdrowia” czyli gęsty i silnie rozkrzewiony. Ten efekt można osiągnąć za pomocą systematycznej i prawidłowej pielęgnacji, a jedną z jej form jest przycinanie – odmładzające i formujące.

Intensywność przycinania powinna być dostosowana do gatunku krzewów w kontekście rozwoju rośliny i właściwych terminów, dla których punktem odniesienia jest pora kwitnienia.

Przedwiośnie i wczesna wiosna, zależnie od panującej aury, to okres pierwszego przycinania krzewów - nie dotyczy to roślin kwitnących wiosną, które można przycinać dopiero po kwitnieniu oraz gatunków „płaczących”. O tej porze roku, przed wznowieniem wegetacji, dobrze jest przyciąć żywopłoty iglaste, np. z cyprysików, jałowców i żywotników.

Rośliny, które osiągają duże przyrosty w sezonie, można przycinać kilka razy: wiosną, latem w miarę potrzeb - czyli wielkości przyrostu i nie później niż do połowy sierpnia. Tylko gatunki wysoce odporne na mróz można przycinać do późnej jesieni. W takich przypadkach, celem przycinania gatunków liściastych – np. żywopłotów grabowych, jest pozostawienie na młodych przyrostach liści przez okres zimy.

Rodzaje przycinania krzewów

Cięcie odmładzające polega na usunięciu starych, uszkodzonych i połamanych gałązek. W przypadku żywopłotów nieformowanych, powinniśmy odmładzać rośliny wycinając co roku 1/3 najstarszych ich części. Zabieg należy tak wykonywać, by wyprowadzać koronę na zewnątrz, dzięki czemu eliminuje się krzyżujące się pędy i zapewnia odpowiedni dostęp światła.

Przycinanie formujące stosujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek krzewu, czyli ze względu na szybkość przyrostu, nadając im zaplanowany przez nas kształt, który następnie należy kontrolować.

Formowanie krzewów stwarza szeroką paletę możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie, zależnie od charakterystyki rosnących gatunków oraz wyobraźni i własnej wizji. Najczęściej spotykaną formą jest „mur” okalający posesję czy ogród. Ale nie musi on być jednolity – można mu nadać kształt fali lub wykreować w nim łuk czy „okna”, w których następnie można umieścić rzeźbę ogrodową lub kompozycję kwiatową.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
велосипед складной

www.yujin.com.ua