Najlepsze Domy
Najczęstsze błędy popełniane przy pracach brukarskich

Najczęstsze błędy popełniane przy pracach brukarskich

Fot. Polbruk
Fot. Polbruk
Wytyczenie i ułożenie nawierzchni chodników oraz podjazdu przy domu nie należą do prostych zadań. Wiedzą o tym te osoby, które podejmowały się podobnych prac na własną rękę. Zdradzamy, jakie są najczęstsze błędy podczas robót brukarskich. Porady pozwolą wyeliminować przykre niespodzianki i uniknąć dodatkowych kosztownych napraw.

Zagospodarowanie terenu, na którym dużą rolę odgrywają nawierzchnie utwardzone kostką brukową, wymaga dużego doświadczenia, dbałości o wiele detali oraz wprawy. Aby chodniki i podjazd zachwycały wizualnie i spełniały podstawowe, użytkowe zadania, ich rozmieszczenie powinien poprzedzić starannie przemyślany projekt. Co więcej, aby podczas prac nie uszkodzić materiału, wykonać odpowiednią podbudowę i ułożyć kostkę na lata, dobrze jest zlecić ich realizację profesjonalnej, sprawdzonej firmie, która wykona całość zgodnie ze sztuką budowlaną – tłumaczy Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Mimo to, prac na własny użytek podejmują się właściciele posesji, którzy nie mają wiele wspólnego z branżą budowlaną. Radzimy jakich błędów się wystrzegać. Poradnik może okazać się pomocny również w trakcie doglądania firmy wykonawczej i nadzoru przebiegu prac brukarskich.

1. Źle przygotowany grunt/podbudowa

Od tego jak przygotowane zostaną grunt i podbudowa zależeć będzie późniejsza eksploatacja nawierzchni. Niedociągnięć na tym etapie nie zamaskują i nie nadrobią nawet najlepszej jakości produkty w postaci kostki czy płyty. Od czego więc zacząć?

Aby przygotować grunt – w przypadku podjazdu trzeba wykonać wykop o głębokości 30-50 cm, a następnie wyrównać i uformować dno kształtując spadki (spadki zapobiegną zastojom wody; spadek poprzeczny i podłużny zazwyczaj od 0,5 -3 cm na 1m)) i linie odwadniające oraz zagęścić całość poprzez ubijanie. W większości przypadków dno należy pokryć specjalnym kruszywem utwardzającym.

Czytaj także: Biały nalot na kostce brukowej.

Kolejnym etapem prac jest wykonanie około 25-40-centymetrowej warstwy podbudowy (20 cm podbudowy w przypadku nawierzchni wokół domu oraz chodników, 40 cm – nawierzchnie poddane większym obciążeniom) z materiału gwarantującego przepuszczalność wody np. ze żwiru (następnie należy obetonować krawężniki wzdłuż obramowania nawierzchni).

Prace kończy wyłożenie kilkucentymetrowej warstwy wyrównanej, ale nie ubitej podsypki z piasku lub innego drobnego kruszywa. Dopiero na tak przygotowane podłoże kładziemy kostkę.

2. Grubość kostki niedopasowana do realnego obciążenia

Podjazd oraz ścieżki kształtujemy za pomocą kostek brukowych i elementów dodatkowych w taki sposób, aby koncepcja tworzyła spójną całość z domem i otoczeniem. Wybierając kostkę należy uwzględnić jej przeznaczenie oraz wielkość i kolor. Szczególnie istotna jest grubość – ta powinna zostać dopasowana do realnego obciążenia nawierzchni: dla samochodów poniżej 3,5 t – kostka 6 cm, np. Polbruk Granito czy Polbruk Complex, dla pojazdów cięższych – kostka minimum 8 cm np. Polbruk Avanti lub Carmino. Do aranżacji ścieżek ogrodowych należy wykorzystać elementy o grubości 4-6 cm.

3. Brak krawężników wokół podjazdu

Brak krawężników czy obrzeży okalających nawierzchnię to powszechny błąd. Wielu zleceniodawców upatruje w tym okazji do zaoszczędzenia finansów, ale jest to tylko pozorna oszczędność. Zadaniem wspomnianych elementów jest utwardzenie i stabilizacja całej nawierzchni, co jest szczególnie istotne na bardziej obciążonych podjazdach. Krawężniki i obrzeża zapobiegają rozsuwaniu się kostek pod wpływem eksploatacji, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstawania kolein oraz ubytków.

4. „Plamy” kolorystyczne

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
velotime.com.ua/product/comanche-strada-pro/

proffitness.com.ua

оросители для полива