Najlepsze Domy
Murki oporowe w ogrodzie

Murki oporowe w ogrodzie

Murki oporowe w ogrodzie pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim zabezpieczają wszelkie nierówności terenu w postaci skarp i uskoków. Ponadto, są interesującym elementem dekoracyjnym, dlatego są także projektowane i budowane w ogrodach usytuowanych na zupełnie płaskim terenie.

Kiedy nasza działka jest zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu, murki oporowe będą naturalną metodą na zaprojektowanie ciekawego ogrodu. Usytuowanie murków, rodzaj, jak również projekt ich konstrukcji warto powierzyć architektowi krajobrazu.

Jaki murek wybrać?
W zależności od kształtu bryły naszego domu i charakteru wykończenia elewacji, powinniśmy wybierać materiał na murki oporowe. Jeśli mamy dom z klinkieru to naturalnym wyborem będą klinkierowe elementy architektury ogrodowej. Również pod względem technologicznym mamy spory wybór: suche, murowane, betonowe (monolityczne), z prefabrykatów, murki kwiatowe, murki z koszy (gabionów).

W ostatnich latach zyskują na popularności także dekoracyjne kostki brukowe. Za wykorzystaniem betonowych wyrobów nawierzchniowych przemawia nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale też względy praktyczne. Kostka brukowa to trwały i wytrzymały produkt, który w przeciwieństwie do np. umocnień z drewna, wytrzyma w warunkach ogrodowych długie lata. Przy tego typu konstrukcjach można wykorzystać również gazony i rustykalne bloczki fundamentowe, które mają stronę licową o powierzchni przełamu skalnego.

Zobacz także: Ogród – zacznij od dobrego projektu 

Dekoracyjne kostki betonowe o regularnych kształtach są bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym, który pozwala stworzyć estetyczne formy przestrzenne, takie jak różnego rodzaju murki, donice i rabaty. Dodatkowo, liczba dostępnych wzorów, wybarwień oraz sposobów wykończenia kostek daje bardzo duże możliwości stworzenia oryginalnych elementów małej architektury ogrodowej – mówi Grzegorz Nowacki z Buszremu.

Gazony i palisady
Innym pomysłem jest wykonanie murków ogrodowych z betonowych gazonów lub ozdobnych palisad. Te pierwsze nie tylko zahamują erozję gleby, ale też kaskadowo obsadzone roślinnością z pewnością spodobają się wielu zwolennikom naturalnych zielonych ogrodów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.xn--80aaahqpcuvhvipz6j.com.ua

chemtest.com.ua/

www.steroid-pharm.com/proviron-ver.html