Najlepsze Domy
Kostka brukowa dużego formatu

Kostka brukowa dużego formatu

Kostka brukowa nie zdobyłaby uznania wśród tak wielu właścicieli ogrodów, gdyby nie jej funkcjonalność, wybór wzorów i kolorów oraz wiele możliwości zastosowania. Na przestrzeni ostatnich dwudziestu kilku lat mogliśmy zaobserwować prawdziwy boom na kostkę brukową. W ciągu minionego ćwierćwiecza przeszła ona także wiele metamorfoz.

Z przemysłowego, dość industrialnego produktu wykorzystywanego w przestrzeni publicznej, awansowała, stając się istotnym elementem wykończenia prywatnych podjazdów i alejek ogrodowych. Szare kostki zostały zastąpione przez wielobarwne i wielokształtne elementy o uszlachetnionej powierzchni licowej, a tak charakterystyczne dla tradycyjnego bruku małe elementy zdobyły konkurencję w postaci wielkoformatowych płyt. Elementom tym zawdzięczamy aktualnie świeżość i nowy kierunek w podejściu do projektowania nawierzchni.

W czym tkwi siła?

Duże formaty optycznie powiększają przestrzeń. Mają też wiele zastosowań, które byłyby trudne do osiągnięcia za sprawą innych, mniejszych elementów – mówi Wojciech Średniawa, główny projektant Polbruk SA. – Jednym z nich jest możliwość układania ścieżek, w których poszczególne stopnie są od siebie oddzielone trawą, grysem lub kamykami. Na potrzeby tego typu aranżacji najlepiej jest wybrać prostokątne płyty, a następnie rozmieścić je zgodnie z długością kroku, dzięki czemu ścieżka będzie nie tylko efektownie wyglądać, ale będziemy mogli też wygodnie się po niej poruszać – dodaje.

Wielkoformatowe elementy nawierzchniowe mają jeszcze jeden niezaprzeczalny atut. Usprawniają prace brukarskie. Dzięki nim nawierzchnię układa się szybciej.

Do jakich stylów pasują?

Podobnie jak w przypadku wielkoformatowych elementów, które już dawno zadomowiły się we wnętrzach, płyty betonowe o dużych wymiarach stanowią domenę ogrodów nowoczesnych, w których stawia się na minimalizm, stonowane kolory, uporządkowaną i funkcjonalną przestrzeń. W takich aranżacjach sprawdzą się elementy w odcieniach szarości lub stali, które będą stanowić atrakcyjne tło dla białej elewacji budynku. Faktura takich płyt, jak w przypadku innych elementów brukowych, może być gładka lub płukana. Zdarza się, że znajdują się na niej charakterystyczne cieniowania, tzw. melanże kolorystyczne, pozwalające nadać każdej nawierzchni charakteru. Taki efekt zobaczymy m.in. na płytach Polbruk Magna, dostępnych w melanżach beży i szarości.

Rynkowe nowości

Wśród wielkoformatowych nowości w ofercie Polbruk, obok płyt Magna, można wskazać także Polbruk Oland i Polbruk Lamell. Każdą z tych płyt można łatwo połączyć z betonową galanterią ogrodową – palisadami i obrzeżami, które wspólnie będą tworzyć spójną aranżację, utrzymaną w duchu najnowszych trendów, a zarazem przyjazną użytkownikowi.

 Czytaj także: Pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
webpage development

пассивный доход