Najlepsze Domy
Jak przycinać żywopłot?

Jak przycinać żywopłot?

Pojedyncze krzewy czy zwarty żywopłot to niezbędny element każdego przydomowego ogrodu. Ich pielęgnacja nie wymaga takiego nakładu czasu jak w przypadku kwiatów, ale również jest niezbędna. Jednym z ważniejszych zabiegów ogrodniczych jest ich przycinanie.

Zalecaną przez profesjonalistów formą jest trapez, który zapewnia równomierny dostęp światła do wszystkich pędów i gałązek – tych w głębi krzewu, w dolnych partiach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu liście czy igły są pięknie wybarwione na wszystkich powierzchniach. Kształt trapezu sprawdza się w przypadku większości gatunków krzewów, np. grabu, cisu, buku, żywotnika, cyprysika.

Gatunki cieniolubne, jak np.: buk, grab i cis, można także kształtować w prostopadłościan – w tym przypadku dolna strefa roślin ma ograniczony dostęp do światła. Natomiast krzewy charakteryzujące się większym rozgałęzieniem, np. ligustr, mogą być formowane w łuki, które są efektownym elementem kształtowania przestrzeni w ogrodzie.

Przycinanie, strzyżenie żywopłotów to czasochłonna praca wymagająca wyobraźni, precyzji oraz odpowiedniego sprzętu. Podstawowym warunkiem, jakie powinno spełniać nasze narzędzie jest ostrość noży. Przytępione lub wręcz tępe narzędzie kaleczy rośliny, komplikuje proces zabliźniania się ran i zwiększa podatność krzewów na infekcje. Podstawową zasadą przycinania żywopłotów jest ustalenie jego wysokości czyli rozpoczęcie pracy od górnej, poziomej płaszczyzny i kontynuowanie na płaszczyznach bocznych.

Polecane narzędzia 

Komfort pracy i estetyczny efekt przycinania żywopłotów zapewniają nożyce wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool: długie i krótkie, których zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą przedłużek o długości 50 cm lub 100 cm.

Nożyce krótkie SSHE SE o dwustronnym ostrzu długości 55 cm sprawdzają się w przycinaniu gałązek o średnicy do 1,5 cm. Regulacja kąta pracy (54°) zapewnia wygodę i łatwość prawidłowego przycinania krzewów.
Do przycinania gałązek o większej średnicy – do 2,4 cm służą nożyce długie SSHE LE o dwustronnym ostrzu długości 105 cm z przedłużką. Szeroki zakres rozstawu kąta (90°) pracy zapewnia precyzyjne formowanie wyższych partii krzewów w każdej płaszczyźnie.

Nożyce łączy się za pomocą szybkozłącza z jednostką napędową Honda UMC 435 E, której sercem jest nowoczesny 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX 35 o mocy 1,3KM, pracujący równo i cicho. Podkreślaną przez użytkowników zaletą silnika jest jego niezawodność i natychmiastowe uruchamianie.

Silnik Honda GX 35 wyróżnia się najniższym w swojej klasie poziomem wibracji, który fizycznie jest mniej uciążliwy dla operatora i ułatwia dłuższą pracę ciągłą, zaś generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy dla otoczenia. Narzędzie jest łatwe w obsłudze i niezawodne w pracy. Komfort obsługi zapewniają ergonomiczne uchwyty. Honda Verstaool, ze względu na praktyczne rozmiary oraz system smarowania olejowego silnika, jest również wygodny w przechowywaniu – w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://velotime.com.ua

jaamboo.com.ua