Najlepsze Domy
Czym kierować się przy wyborze zaprawy fugowej do zastosowania na zewnątrz?

Czym kierować się przy wyborze zaprawy fugowej do zastosowania na zewnątrz?

Poprawne technicznie i estetyczne wykonanie tarasu to nie lada wyzwanie dla każdego, nawet doświadczonego wykonawcy. Tu liczą się nie tylko umiejętności, ale doskonałej jakości chemia budowlana, która staje się sprzymierzeńcem każdego profesjonalisty – a takie połączenie to klucz do sukcesu i kolejna, doskonała realizacja do wykonawczego portfolio.

Prace wykończeniowe w obszarach zewnętrznych wymagają zastosowania fugi, która z jednej strony dopełni estetycznie wybrany materiał okładzinowy, a z drugiej – zapewni wieloletnią trwałość i odporność na naturalne procesy eksploatacyjne. Tu nie ma miejsca na kompromisy, dlatego dziś podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru zaprawy fugowej do zastosowania na zewnątrz.

Powiedzieć o fudze, że musi być estetyczna i idealnie dopasowana do płytek ceramicznych to o wiele za mało. Do zadań fugi, obok funkcji czysto dekoracyjnych, należy m.in. wypełnienie i maskowanie ewentualnych nierówności szczelin, ochrona przed wnikaniem wilgoci prowadzącej do rozwoju pleśni i grzybów, a także kompensowanie naprężeń powstających w materiale, zabezpieczenie płytek przed spękaniem oraz zwiększenie stabilności i przyczepności okładziny i podłoża. To dlatego dobór zaprawy fugowej nie może być dziełem przypadku czy wynikiem upodobań inwestora – tu nadrzędną rolę pełni profesjonalne doradztwo doświadczonego wykonawcy.

Rada Eksperta Sopro: Aby zapewnić wysoką jakość fugowania w obszarach zewnętrznych, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne: po pierwsze dobieramy szerokości fug adekwatnie do formatu płytek, przy czym spoiny nie powinny być węższe niż 5 mm. Po drugie, dokładnie planujemy przebieg spoin dylatacyjnych przygotowanych do wypełnienia masami trwale elastycznymi, pamiętając, że zalecana wielkość pojedynczego pola dylatacyjnego to ok. 10 m2, przy czym kolejne szczeliny dylatacyjne powinny być od siebie oddalone co 2 - 5 m, przy zachowaniu regularnego kształtu.

Etap 1. Fugi cementowe

W przypadku montażu płyt o formacie do 1 m2 zalecane są cementowe zaprawy fugowe np. Sopro DF 10 którą można stosować do spoin o szerokości od 1-10 mm lub Sopro DF 20 do spoin o szerokości od 2-20 mm. Obie zaprawy, dzięki zawartej w recepturze specjalnej technologii OPZ2 , zapobiegają tworzeniu się nieestetycznych osadów wapiennych na fudze, przy równoczesnym zapewnieniu jej naturalnych i trwałych kolorów – nawet w obliczu trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych.

Krok pierwszy: Prace przygotowawcze

Prace przygotowawcze rozpoczynamy od zabezpieczenia powierzchni stykających się z obszarem roboczym, tak by nie uległy zabrudzeniu czy uszkodzeniu. Następnie przystępujemy do przygotowania zaprawy fugowej. Odmierzoną ilość wody wlewamy do czystego pojemnika, dodając do niej suchą zaprawę fugową. Połączone składniki mieszamy mechanicznie, kontrolując czas użycia zaprawy i pamiętając, że raz związanej zaprawy nie należy uzdatniać do ponownego użycia przez dodanie wody lub zmieszanie ze świeżą zaprawą.

Krok drugi: Fugowanie elementów stykowych

Prace z zaprawą rozpoczynamy od fugowania elementów w obszarze cokołów, pamiętając o pozostawieniu niewypełnionej spoiny na styku z podłogą, w której w późniejszym etapie umieszczony zostanie sznur dylatacyjny oraz trwale elastyczna fuga silikonowa. Następnie zamykamy górną krawędź cokołu i przystępujemy do usuwania zabrudzeń za pomocą gąbki glazurniczej lub specjalnej gąbki Sopro do zmywania zapraw, po czym usuwamy taśmę zabezpieczającą.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://220km.com

renault duster