Najlepsze Domy
Co warto wiedzieć o ocieplaniu budynku?

Co warto wiedzieć o ocieplaniu budynku?

Obniżenie rachunków za ogrzewanie, poprawa cyrkulacji powietrza wewnątrz budynku, lepsza izolacja akustyczna, mniejsza zużycie energii w budynku, przeciwdziałanie powstawaniu grzybów i pleśni – termoizolacja to inwestycja, które niesie ze sobą sporo korzyści, a poniesione koszty z czasem się zwracają. Ocieplanie jest najłatwiejsze w trakcie budowy, ale można je wykonać w każdym starym budynku, by poprawić jego energooszczędność.

Dzięki dobrze wykonanej termoizolacji dom stanie się bardziej energooszczędny i ekologiczny. Oszczędzimy na kosztach ogrzewania i zmniejszymy emisję dwutlenku węgla. Warto pomyśleć o tym właśnie teraz. Wiosna i lato to najlepszy czas na ocieplenie ścian.

Dwie metody

Izolację cieplną można wykonać za pomocą dwóch metod. Pierwsza nazywana lekką suchą polega na obłożeniu ścian budynku warstwą izolacji termicznej bez stosowania materiałów zawierających wodę (klej lub zaprawa). Grubość izolacji wynosi 10-15 cm.

Kolejne warstwy składają się z: podwójnego rusztu, materiału izolacyjnego i okładziny elewacyjnej. Przytwierdzanie warstwy izolacyjnej do ściany odbywa się za pomocą gwoździ, wkrętów, plastikowych kołków lub zszywek. Cała konstrukcja opiera się na ruszcie mocowanym bezpośrednio do muru. Ruszt montowany jest dwuwarstwowo, drugą warstwę przybija się po wypełnieniu pierwszej materiałem izolacyjnym, tak aby płyty nie pozostawiały szczelin między sobą. Izolację termiczną na ogół stanowią półtwarde płyty z wełny mineralnej lub szklanej. W budynkach murowanych można też zastosować twardy, ryflowany styropian lub płyty XPS.

Kolejnym krokiem jest montaż folii wiatroizolacyjnej, a następnie przytwierdzane są listwy rusztu dystansowego tworzącego szczelinę wentylacyjną o szerokości 20-30 mm. Należy przy tym pamiętać, żeby wlot i wylot szczeliny pozostał nieosłonięty, a tak by powietrze mogło swobodnie przepływać. Na koniec montowana jest wybrana okładzina elewacyjna.

Druga metoda termoizolacji to najpopularniejszy sposób docieplenia system ETICS nazywany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO) lub metodą lekką mokrą.

Metoda ta polega na przymocowaniu od strony zewnętrznej warstwowego układu izolacyjno- elewacyjnego, w którym warstwę izolacji termicznej stanowią płyty z wełny mineralnej lub styropianu, a warstwę elewacyjną cienka wyprawa tynkarska nakładana na wcześniej przygotowaną warstwę zbrojoną tkaniną szklaną – wyjaśnia Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT.

System ETICS tworzą określone produkty: warstwa izolacyjna złożona z płyt ze styropianu lub wełny mineralnej, zaprawa klejąca, kołki, warstwa zbrojąca, warstwa elewacyjna, materiały uszczelniające i uzupełniające. Bardzo ważna jest kolejność prac i dopasowany do siebie zestaw produktów (najlepiej pochodzący od jednego producenta). Gwarantuje to trwałość i prawidłowe wykonanie systemu ocieplenia.

Krok po kroku

Przygotowanie podłoża. Podłoże musi być mocne, czyste, suche i nośne oraz wolne od agresji biologicznej i chemicznej. W przypadku podłoży starych, słabych lub żywicznych zlecamy sprawdzić jego wytrzymałość. W tym celu należy przykleić ok. 8-10 próbek styropianu o wymiarach 10 x 10 cm w różnych miejscach na elewacji, a następnie po ok. 3 dniach od przyklejenia wykonać próbę ręcznego ich odrywania. Podłoże jest nośne wtedy, kiedy podczas odrywania materiał izolacyjny ulegnie rozerwaniu. W innym przypadku (oderwanie próbki z klejem i warstwą podłoża) konieczne jest oczyszczenie elewacji z warstwy słabo związanej oraz zagruntowanie podłoża preparatem gruntującym. Podczas mocowania płyt izolacyjnych na słabe podłoża należy rozważyć dodatkowe mocowania mechaniczne.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
система орошения

оросители для полива