REKLAMA
Najlepsze Domy
3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przy zakupie desek na elewacje

3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przy zakupie desek na elewacje

Drewno, które wybierzemy na elewację naszego domu, w dużym stopniu wpłynie na jego wygląd i charakter. To poważna decyzja, której efekty będziemy widzieli przez wiele lat. Duże znaczenie odgrywa nie tylko kolor i rodzaj desek. Na co zatem należy zwrócić uwagę i jak wybrać tę najbardziej odpowiednią elewację drewnianą? O tym przeczytacie poniżej.

Drewniane deski elewacyjne od lat cieszą się popularnością, ale w ostatnim czasie stały się prawdziwym hitem. Mimo to wybór drewna, z którego zostanie zamontowana elewacja nie jest prosty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie desek.

Po pierwsze: żywotność materiału

Poszczególne rodzaje drewna różnią się od siebie żywotnością, czyli naturalną trwałością materiału bez zabezpieczania.

Deski elewacyjne z sosny i świerku to popularne rozwiązania w przystępnych cenach, które charakteryzuje żywotność 10-15 lat.  Nieco dłuższą żywotnością charakteryzują się deski wykonane z modrzewia syberyjskiego, które mogą zdobić fasadę przez 15-20 lat. Jest to trochę droższe rozwiązanie, ale z pewnością bardziej wytrzymałe od popularnego modrzewia europejskiego. Najdłuższą żywotnością odznaczają się deski modyfikowane termicznie Thermory, które charakteryzuje ponad 25-letnia żywotność – mówi Kinga Liebchen, ekspert z firmy Komplex Market.

Po drugie: pochodzenie desek

Warto zwrócić również uwagę skąd importowane są materiały.

To ważne, aby deski pochodziły z dużych europejskich fabryk, ponieważ wtedy mamy gwarancję zakupu materiału certyfikowanego i dobrej jakości, a także zgodnego z normami Unii Europejskiej. Ponadto deski elewacyjne pochodzące z renomowanych fabryk nie tylko będą trzymały wymiar, ale również będą suszone do odpowiedniej wilgotności. To zagwarantuje optymalną żywotność materiału, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o jego stan w przyszłości – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Po trzecie: impregnacja

Decydując się na zakup i montaż desek elewacyjnych, powinniśmy rozważyć czy będziemy w stanie regularnie je impregnować, czy raczej wolelibyśmy tego nie robić wcale.

Popularne deski sosnowe oraz świerkowe, aby zachowały swój wygląd i trwałość, należy regularnie impregnować w celu zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami. Dla tych, którzy chcieliby zamontować elewację raz i cieszyć się nią przez wiele lat, nie podejmując żadnych dodatkowych działań, polecamy deski Thermory. Drewno to, pozostawione bez impregnacji, wraz z upływem czasu zmienia kolor na szary, co w żaden sposób nie wpływa na jego trwałość. Oczywiście, jeżeli komuś zależy na zachowaniu oryginalnego koloru, może pokryć je lazurą jak każde inne drewno elewacyjne – dodaje Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Co ważne, nie warto kupować również drewna impregnowanego fabrycznie, ponieważ takie działanie często ma na celu ukrycie jego wad. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest zakup surowego, suchego i heblowanego materiału, dzięki czemu będziemy w stanie sprawdzić rzeczywistą jakość otrzymanego surowca.

Czytaj także: Wybierz idealny kolor na elewację domu

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
ковры продажа киев

best seo