Najlepsze Domy
Drewno, panele czy ceramika? Wybieramy materiał na podłogę w salonie

Drewno, panele czy ceramika? Wybieramy materiał na podłogę w salonie

Podłogi drewniane od lat są synonimem ponadczasowej trwałości oraz wysokiej jakości. Jednak różnego rodzaju panele oraz materiały ceramiczne, które idealnie imitują drewno, zaczynają dorównywać funkcjonalnością i wytrzymałością swoim naturalnym pierwowzorom. Co ciekawe zauważalny jest też trend, w którym drewniane podłogi i panele montowane są też na ścianach.

Wybierając podłogi do domu najczęściej kierujemy się względami estetycznymi. Poszukujemy paneli lub parkietu, które będą dobrze komponowały się z innymi elementami wyposażenia, a przede wszystkim pasowały do nich kolorem i stylem. 

Właściwy wybór

Obecnie producenci podłóg drewnianych, jak i tych drewnopodobnych kładą duży nacisk na ich jakość. Decydując się więc na drewno możemy mieć pewność, że wybieramy podłogę na lata. Istnieje wiele różnych rodzajów podłóg drewnianych, dzięki czemu zarówno miłośnicy rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz mogą znaleźć projekt, który spełni ich oczekiwania.

Dużą popularnością cieszą się podłogi gotowe. Jednak, jak zauważa Tomasz Mielcarek z salonu podłogowego direct floor, te które są dostępne na rynku dziś wyglądają tak, jakby wyszły spod ręki rzemieślnika. Są to jednak elementy fabrycznie gotowe. Stanowią one ponad 80% oferty salonów podłogowych.

Wśród nich najpopularniejsze są dziś deski dębowe, które dają się świetnie barwić. Najczęściej wybór pada na deski bielone, biało-szare i delikatnie postarzane poprzez szczotkowanie. Obecne technologie mimo, że na skalę przemysłową czerpią całymi garściami z doświadczeń XVII wiecznych stolarzy. Nawet najwięksi krajowi producenci desek warstwowych, coraz śmielej wprowadzają do swojej oferty podłogi ręcznie postarzane. Klienci zdecydowanie rzadziej decydują się dziś na drewno egzotyczne – mówi Tomasz Mielcarek.

Inwestorzy mogą wybierać spośród desek litych oraz warstwowych.

Wśród tych drugich na szczególną uwagę zasługują deski wykonane z kilku warstw tego samego gatunku twardego drewna, gdyż są one dużo bardziej bezpieczne w montażu oraz użytkowaniu niż tradycyjny materiał lity – mówi Dariusz Turski, rzeczoznawca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Parkieciarzy i doradca techniczny firmy Uzin.

Lita i naturalna

Deska lita częściej jednak postrzegana jest jako materiał szlachetny. Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania warto jednak pamiętać o tym, że oba rodzaje podłóg dostępne są w szerokiej gamie wykończeń: fabrycznie lakierowane lub olejowane, barwione, szczotkowane, fazowane (zaznaczanie krawędzi desek, dzięki czemu podłoga nie tworzy jednolitej powierzchni, ale widać granice między poszczególnymi deskami) itd.

Dokonując wyboru należy pamiętać także o tym, że poszczególne gatunki drewna różnią się twardością. Ocenia się ją według tzw. współczynnika Brinella. Do najtwardszych gatunków należą drewna egzotyczne (tali, badi, merbau itp.).

Jednak do bardzo twardych możemy zaliczyć również europejskie gatunki, takie jak orzech, jesion, grab, dąb czy buk. Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu (kuchnie, pokoje dzienne czy przedpokoje) rekomendowane są podłogi z drewna o większym współczynniku Brinella.

Natomiast w pomieszczeniach mniej eksploatowanych (np. sypialniach) doskonale sprawdzą się również gatunki z drewna o niższym współczynniku. Warto podkreślić, że także panele cechują się coraz lepszą twardością, niższą ścieralnością, co wpływa na jakość i długotrwałość ich użytkowania

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
В интеренете нашел популярный интернет-сайт на тематику Стромбафорт www.danabol-in.com