REKLAMA
Najlepsze Domy
Domy drewniane. Jak stworzyć styl we wnętrzu

Domy drewniane. Jak stworzyć styl we wnętrzu

Domy drewniane kojarzą się nam z wyjątkowym klimatem, ekologią, przestrzenią związaną silnie z naturą. W podobnym charakterze staramy się urządzać również wnętrza domów drewnianych.

Domy drewniane kojarzą się nam z wyjątkowym klimatem, ekologią, przestrzenią związaną silnie z naturą. W podobnym charakterze staramy się urządzać również wnętrza domów drewnianych.

Wystrój i wykończenie wnętrza to chyba najprzyjemniejsza część realizacji marzenia, jakim jest własny dom. Kupno działki, wybór projektu, decyzje związane z technologią budowy i późniejsza ich realizacja zazwyczaj nastręczają nam mnóstwa problemów.

Na tym etapie przewertowaliśmy zapewne niejeden poradnik budowlany, spędziliśmy długie godziny na forach portali dla inwestorów, zasięgnęliśmy opinii sąsiadów, którzy już wybudowali. W tym czasie mieliśmy do czynienia z całą rzeszą fachowców, sprzedawców i ekspertów.

W końcu z sukcesem wznieśliśmy mury naszego domu. Teraz możemy puścić wodze fantazji i stworzyć wyjątkowe wnętrza, nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, dopasowane do potrzeb każdego z mieszkańców. Ale czy rzeczywiście jest to takie proste!

Poszukiwanie inspiracji
Zdecydowaliśmy się na dom drewniany. Zapewne przeanalizowaliśmy wszelkie za i przeciw takim, a nie innym technologiom. Za naszym wyborem stoją zapewne określone argumenty, ale czy podczas decyzji braliśmy pod uwagę to, w jaki sposób urządzimy wnętrze domu?

Jeśli tak, to już połowa sukcesu. Jeśli nie – to może okazać się, że nasze wyobrażenia nie muszą iść w parze z możliwościami – szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na dom z bala, który bardzo często nawet dla zawodowych projektantów wnętrz stanowi nie lada wyzwanie.

Gdzie poszukujemy inspiracji – oczywiście w pismach i portalach wnętrzarskich. Część biur projektowych w pakiecie z projektem oferuje również przykładowe wizualizacje wystroju wnętrz. Podpatrujemy także, jakie pomysły mają nasi znajomi. Jeśli nie czujemy się na siłach wejść w rolę stylisty, oddajmy tę funkcję osobom, które mają w tym względzie największe doświadczenie – czyli projektantom.

Większe możliwości drzemią w szkielecie
Popularne kanadyjczyki, oparte są na lekkim szkielecie drewnianym. Lecz zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne ściany tych domów mogą być wykończone w dowolny sposób, podobnie jak w budynkach murowanych.

Daje to w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz tego rodzaju domów drewnianych. Szkoda jednak ukrywać wszystkie drewniane, naturalne elementy szkieletu pod grubą warstwą płyt g-k, warto zostawić, a nawet wyeksponować niektóre z nich, jak np. drewniane słupy podpierające belkę stropową lub inne drewniane elementy stropu. Odpowiednio wkomponowane i dostosowane do stylistyki całego wnętrza, mogą dodać uroku nawet nowoczesnym wnętrzom, dodatkowo porządkując przestrzeń.

Dajmy dojść do głosu tradycji
Z reguły jednak w domach drewnianych dominują nawiązania do wnętrz tradycyjnej chaty wiejskiej. Szczególnego charakteru nadają im surowe, pozornie niewykończone elementy wyposażenia i wykończenia.

Ta nieregularność, czy przysłowiowa „toporność” wybranych przedmiotów lub materiałów wykończeniowych zostawiona zostaje z ręczną, rzemieślniczą robotą, unikalnymi, wyjątkowymi ze względu na swoją wartość przedmiotami np. skrzynią ręcznie malowaną, zabytkowym zegarem czy samowarem. W tego typu wnętrzach bardzo dobrze sprawdzają się materiały naturalne – drewno, z wyraźnym usłojeniem czy płytki imitujące kamień na podłodze.

Czy dom z bali to wyzwanie
Wnętrza domów z bala mają szczególny klimat, choć samodzielne ich urządzenie może nam sprawiać wiele kłopotów. Wydaje się, że tego rodzaju wnętrza nie stwarzają ograniczeń, ale nie można zauważyć, że rzadko urządzone są w nowoczesnym stylu, częściej są to wnętrza rustykalne lub wręcz eklektyczne.

Aby nadać nieco lekkości ciężkim ścianom z bala dobrze jest zestawić je z fragmentami wykończonymi płytami gispowo-kartonowymi i gdzieniegdzie wprowadzić gładkie gipsowe ściany.

Nie warto jednak zabudowywać całości, drewno powinno nadać temu wnętrzu charakteru i wyrazistości.

Wreszcie można dom z bali urządzić w stylu ekologicznym, np. zestawić bale z elementami prostych, najlepiej białych mebli, które dzięki swojej formie podkreślać będą strukturę naturalnych ścian. W ten sposób także rozświetlimy wnętrze i nadamy mu nieco lekkości i przestrzeni.

Można także nadać drewnianym ścianom jaśniejsze wykończenie. Do tego rodzaju wnętrz pasują naturalne materiały, świetnie sprawdza się kamień, len, bawełna, a także jasne naturalne kolory, takie jak beż, biel czy zieleń.

 • anna25,

  Nam bardzo pomogła firma remontowa Valent z Krakowa, która fachowo doradziła, przedstawiła kosztorys i przystąpiła do wykonania zmian w naszym domku.
  Warto było zaufać tej firmie.
 • Agata,

  Dom drewniany z bala był naszym marzeniem. Urzeczywistniliśmy je dzięki Natur Eko Dom, którzy maja spore doświadczenie w ich budowie. Przed budową wiele oglądaliśmy domów ich realizacji, w tym ich dom modelowy. Decyzję o powierzeniu im budowy przyszła łatwo gdy znaliśmy opinie na ich temat jak i widzieliśmy efekt końcowy. Zdecydowaliśmy się na budowę domu \"pod klucz\", by jak najszybciej się wprowadzić.Dom powstał z bala sosny mazurskiej wyjątkowo pięknego i wytrzymałego materiału. Jesteśmy szczęśliwi, ze możemy mieszkać na wsi w tak stylowym i ekologicznym domu, budzącym nasz zachwyt każdego dnia.
 • karolina73,

  ja bardzo bym chciała mieć widoczne belki stropowe ale jak to zrobić? to się dorabia czy juz podczas budowy dachu trzeba sie tym zająć? bedziemy mieli dach oparty na więźbie prefabrykowanej, robi nam to firma wpwinvest.pl zaufani są ale nie wiem czy da się to zrobić, jak myslicie? ktoś ma doswiadczenie w tym? bylabym wdzieczna za pomoc
biceps-ua.com/silver-fox.html

www.pillsbank.net