REKLAMA
Najlepsze Domy
20 pomysłów na urządzenie otwartej strefy dziennej

20 pomysłów na urządzenie otwartej strefy dziennej

Otwarta przestrzeń dzienna mieszcząca salon, jadalnię i otwartą kuchnię to stały obrazek w polskich domach, budowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Przeglądając oferty biur projektowych, bez jakiejkolwiek przesady można wysnuć wniosek, że 90% projektów domów ma obecnie przestrzeń otwartą.

Przestrzeń otwarta z jednej strony umożliwia szybką komunikację i wygodę użytkownikom domu, z drugiej jednak - może nastręczać wielu problemów z aranżacją wszystkich przestrzeni funkcjonalnych.

Jak zachować jednolity styl?

Zarówno salon, jak jadalnia i kuchnia w przestrzeni otwartej powinny zachowywać pewną ciągłość stylistyczną. Elementy powinny do siebie pasować nie tylko pod względem doboru stylu mebli, ale także kolorystyki. Idealnie byłoby, abyśmy mogli wybrać jeden kolor, który stałby się pewnego rodzaju lejtmotywem i przewijał się jeśli nie w meblach to np. w elementach wystroju wnętrza - może to być wówczas nakrycie stołu, wazon, obraz, narzuta w salonie czy dywan.

Trudniejszym zadaniem jest jednak dopasowanie stylu mebli. Sofy, meble wypoczynkowe i wszelkiego rodzaju komody do salonu nie muszą przecież pochodzić z tej samej kolekcji mebli, trudno jest także dopasować styl np. stołu do jadalni z meblami kuchennymi wykonywanymi na zamówienie. Do tego zadania podejść na dwa sposoby - dopasować kolorystykę frontów kuchennych i stołu do jadalni, lub też dobrać je na zasadzie kontrastu kolorystycznej, ale przy zachowaniu np. linii stylistyczne.

Innym sposobem wizualnego połączenia tych stref funkcjonalnych jest aranżacja jednego elementu wspólnego, który łączy obie te strefy - np. niepełnej ścianki dopasowanej do jadalni i jednocześnie korespondującej z kuchnią lub wykonanie stołu, który jest utrzymany w stylu zabudowy kuchennej.

Ważne jest oświetlenie

W przypadku aranżacji przestrzeni otwartej, a szczególnie jadalni w strefie dziennej niebagatelne znaczenie ma oświetlenie. Bardzo często stanowi ono ten element aranżacji wnętrza, który eksponuje i podkreśla funkcję stołu.

Fantazyjne lampy umieszczone bezpośrednio nad blatem stołu to nie tylko rozwiązanie praktyczne i wygodne, ale także stwarzające duże możliwości kreacji. Ważne jest jednak, żeby oświetlenie korespondowało ze stylem np. stołu czy krzeseł. Jak to zrobić?

Na przykład kiedy wybieramy okrągły stół do jadalni możemy również zastosować kuliste lampy nad stołem, które będą nawiązywały nie tylko kształtem, ale także kolorem do stołu, wówczas możemy z kolei zdecydować się na znacznie bardziej odważny krok stylistyczny w przypadku doboru krzeseł i zadbać jedynie o jednolitą kolorystykę, a formę wybrać nieco inną, a nawet ją odrobinę skontrastować.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.best-cooler.reviews

cl24.com.ua

www.designedby3d.com