Najlepsze Domy
Zalety dębowych okien

Zalety dębowych okien

Drewno dębowe ma wiele zalet. Jest długowieczne oraz odporne na ścieranie, a z wiekiem zyskuje na atrakcyjności. Doskonale odnajduje się zarówno przy produkcji okien, jak i drzwi, parkietów czy schodów. Na czym polega jego niezwykłość?

Dąb to stosunkowo ciężkie i twarde drewno. Jego majestat oraz okazały wygląd od wieków budziły podziw i stanowił inspirację. Przez większość ludów europejskich stare okazy czczone były jako przybytek bóstw. Rzymianie wierzyli, że w jego koronie kryje się Jowisz, a Grecy, że Zeus. Ponadto Rzymianie przez długi czas nagradzali swoich zasłużonych obywateli wieńcem z liści dębowych, który nazywali corona civica. Ludy germańskie natomiast, poświęciły dąb bogu burzy – Thorowi, ponieważ to właśnie w dęby najczęściej uderzały pioruny, nie czyniąc przy tym poważniejszych szkód. 

Klasyczne piękno

Drewno dębowe charakteryzuje się m.in. nierównomiernym rozmieszczeniem słoi, które są nie tylko proste, ale także o różnej wielkości. W początkowym etapie kolor drewna jest szarożółty, lecz z upływem lat zaczyna ciemnieć, a co za tym idzie przyjmować odcień jasno lub ciemnobrązowy.

Dębina to ciężki i twardy materiał. Jest średnio podatna na kurczenie, dlatego łatwo poddaje się obróbce. Bez problemu można ją wyginać, sklejać bądź barwić. Emanuje elegancją i ponadczasowym pięknem – mówi ekspert marki Urzędowski.

Nie do zdarcia

Dąb to materiał, który niezbyt łatwo pozwala się szlifować. Proces ten jest żmudny i pracochłonny, ale świadczy o potędze i wytrzymałości drewna.

Dębina wymaga specjalnego traktowania. Dzięki umiejętnemu i starannemu suszeniu uniknąć możemy powstawania ewentualnych pęknięć. Pomimo tego, że dąb nie należy do surowców najtańszych, to warto w niego zainwestować jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi oknami przez lata – doradza ekspert.

Szczególne zdolności dębiny

Drewno dębowe charakteryzuje się szeregiem właściwości, których próżno szukać w materiałach, takich jak, np. PVC. Okna dębowe wyróżniają się mocnymi ramami, a także wytrzymałymi ościeżnicami i co najważniejsze nie wypaczają się pod wpływem wysokiej temperatury. Odpowiednio zabezpieczone i regularnie konserwowane będą stanowiły piękną i ponadczasową oprawę.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas zakupu okien drewnianych warto pochylić się nad jakością wykorzystanego surowca.

Nieskazitelne drewno to gwarancja sukcesu. Powinno być wysokiej jakości i pozbawione sęków czy tzw. pęcherzy żywicznych. Jeżeli chodzi o wilgotność, to idealnie jest, aby utrzymywać ją na poziomie 12 – 13% – tłumaczy ekspert.

O całości podjętej inwestycji w dużej mierze świadczą detale, takie jak stolarka otworowa. To ona nadaje ostatecznego szlifu, świadczy o prestiżu, wyznawanych wartościach, a także podejściu inwestora do kwestii estetycznych.

Natura kontra tworzywa sztuczne

Wiele osób uważa, że okna drewniane oprócz tego, że ładnie wyglądają, mają gorsze parametry od tych wykonany z PVC. Jest to nieprawda. Z przeprowadzonych badań wynika, że okna drewniane o wiele lepiej chronią przed hałasem, a także są trudniejsze do sforsowania przez włamywaczy. Warto pamiętać także o tym, że dębina odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego nie ulega paczeniu nawet pod wpływem wysokiej temperatury, ponadto nie blaknie oraz nie łuszczy się.

Ponadczasowa elegancja

Dąb jest jednym z najlepszych gatunków drewna budowlanego. Charakteryzuje się solidnością oraz piękną strukturą, a także usłojeniem. Niezwykle popularny jest we wszelkiego rodzaju obiektach ekskluzywnych, zabytkowych bądź stylizowanych na te z poprzednich epok.

Nie bez znaczenia pozostaje również ekologia. Należy pamiętać, że drewno to surowiec odnawialny, a także w 100% biodegradowalny. W efekcie nie szkodzi środowisku i zapewnia optymalny mikroklimat w domu. Lite drewno to materiał długowieczny. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu jest w stanie bezawaryjnie służyć nam przez pokolenia. 

Czytaj także: Okna klasyczne.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.adulttorrent.org