Najlepsze Domy
Wybór rynien - metalowe czy PVC?

Wybór rynien - metalowe czy PVC?

Zalety i rolę systemu rynnowego doceniamy na ogół tylko raz – w momencie, kiedy zaczyna szwankować. Wszystkie nieszczelności i defekty na drodze odprowadzania wody deszczowej prowadzą na ogół do nieestetycznych zacieków na elewacji. W skrajnych przypadkach długotrwała nieszczelność rynien prowadzi do zawilgocenia ścian czy fundamentów, co w efekcie kończy się czasochłonnym i kosztownym remontem.

Do podstawowych elementów każdego systemu rynnowego należą haki rynnowe, rynny dachowe i rury spustowe. Nie ma tu znaczenia, z jakiego materiału wykonana będzie nasza instalacja, wszędzie spotkamy te same elementy.

Podstawowy problem, przed którym staje inwestor polega na takim doborze systemu rynnowego, by było ono skuteczne, trwałe i estetyczne. Wśród osób budujących domy często pokutują stereotypowe przekonania, zgodnie z którymi rynny metalowe są mocniejsze od tych wykonanych z polichlorku winylu, ale pokryje je po kilku latach rdza. A z kolei zamontowane rury z PVC będą skutecznie psuły estetykę naszego dachu.

Nic bardziej mylnego – na dzisiejszym rynku mamy do wyboru całą gamę systemów rynnowych, wykonanych z różnorodnych materiałów: aluminium, tworzyw sztucznych, z blach ocynkowanych i powlekanych, blach cynkowych i miedzianych. 

Co mówią normy?
System orynnowania i obróbek blacharskich jest ujęty w przyjętej przez Polskę normie europejskiej EN 612 (oznaczonej PN-EN 612) dotyczącej ich wykonania. W treści normy został precyzyjnie opisany systemem kompleksowego rozwiązania odprowadzenia wody z dachu, który umożliwia efektowne skonstruowanie całego systemu zarówno dla bardzo małych powierzchni dachowych, jak również do dachów o bardzo dużej powierzchni.

Warto wiedzieć, że norma określa dopuszczalne profile rynien i przekroje rur spustowych czy grubość używanej do ich produkcji blachy. Dlatego warto sprawdzić podczas zakupu, czy wybrany przez nas system spełnia omawiane normy.

Rynny metalowe....
Rynny metalowe produkowane są z miedzi, tytan-cynku lub stali powlekanej. Systemy miedziany i tytanowo-cynkowy mogą być łączone poprzez tradycyjne lutowanie lub przy użyciu zatrzaskowej złączki z uszczelkami. System powlekany łączy się za pomocą złączek z uszczelkami. W ofercie większości firm znajdują się elementy dodatkowe systemu rynnowego, które pozwolą na wykonanie instalacji do dachów o kształtach prostych, jak i tych zaprojektowanych z dużą fantazją.

Metalowe rynny charakteryzują się wysoką trwałością, gdyż materiały użyte do ich produkcji nie wymagają dodatkowych powłok zabezpieczających, a w przyszłości prac renowacyjnych. Kwaśne deszcze, związki siarki zawarte w powietrzu i ekstremalne warunki pogodowe: wiatry, silne mrozy i duże ilości śniegu nie stanowią w wypadku tych materiałów zagrożenia.

Do najbardziej ekskluzywnych i długowiecznych materiałów, z których mogą być wykonane orynnowania należy miedź. Metal ten wystawiony na działanie czynników atmosferycznych pokrywa się patyną, czyli zielonymi związkami miedzi. Okazuje się, że nalot ten trwale chroni rynny przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Dodatkowo miedź stosowana na dachach nie wymaga prac konserwacyjnych koniecznych w przypadku innych materiałów, co sprawia, że jest najbardziej ekonomicznym tworzywem. Pokrycia dachowe, rynny i inne elementy wykonane z miedzi mają trwałość od 100 do 300 lat.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://kinder-style.com.ua

led-usb.info/ventiljator-fonarik/