Najlepsze Domy
Wybieramy materiał wznoszeniowy do domu energooszczędnego

Wybieramy materiał wznoszeniowy do domu energooszczędnego

Przegrody budowlane, w każdym budynku, spełniają różnorakie funkcje. Jednak dwie podstawowe to: przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń. Ta ostatnia funkcja jest szczególnie ważna, gdy mowa o budownictwie energooszczędnym.

Przegrody budowlane oraz materiały stosowana do ich wykonania po 2014 roku powinny powstawać zgodnie z obowiązującą w Polsce dyrektywą 2010/31/UE dotyczącą poprawy energetycznej budynków. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Warunkach Technicznych ściany zewnętrze energooszczędnych budynków jednorodzinnych powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U≤0,15 do 0,12 (w zależności od strefy klimatycznej).

Natomiast ten sam współczynnik przenikania ciepła dla budynków wielorodzinnych powinien wynosić od 0,20 do 0,15 (w zależności od strefy klimatycznej). Dla budynków powstających w technologii tradycyjnej, czyli takich, które nie mają być budynkami energooszczędnymi, współczynnik przenikania ciepła został obniżony, w porównaniu z wymaganiami obowiązującymi przed rokiem 2014 i obecnie wynosi – 0,25 W/(m2K).

Jednak ustawodawca na tym nie poprzestał i w kolejnych latach nastąpi dalsze obniżanie tego współczynnika, aż do roku 2021, kiedy to nowo powstające budynki będą musiały osiągnąć współczynnik przenikania ciepła 0,20 W/m2K – czyli tyle, co obecnie wznoszone obiekty energooszczędne. 

Energooszczędny wybór

Do budowy ścian zewnętrznych stosuje się zazwyczaj takie materiały, jak: beton komórkowy, silikaty, pustaki ceramiczne. Każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi parametrami czy właściwościami. Wykorzystuje się je do budowy ścian jedno-, dwu, oraz trójwarstwowych. Ważne jest to, że przy zastosowaniu materiału o odpowiednich parametrach można już wybudować ścianę przy zastosowaniu technologii jednowarstwowej.

Wybierając materiał do budowy ścian zewnętrznych przede wszystkim należy mieć na względzie jego współczynnik przewodzenia ciepła. Wprowadzone w ubiegłym roku aktualizacje Warunków Technicznych spowodowały, że producenci materiałów wznoszeniowych poczynili starania, aby oferowane przez nich wyroby były jak najbardziej dopasowane do wymogów budownictwa spełniającego coraz bardziej rygorystyczne wymagania, z uwzględnieniem tych, dotyczących budownictwa energooszczędnego.

I tak oferowane dziś materiały wznoszeniowe charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła od np. λ=0,12 W/mK (bloczek Termbloq Eco Grupy Prefabet) do np. 0,07  W/mK (pustak wypełniony wełną mineralną firmy Röben). Stosując obecnie produkowane materiały można wybudować ścianę zewnętrzną o współczynniku przenikania ciepła U=0,173 W(m2K), co jest bardzo dobrym parametrem. 

Autor: Krystyna Juszczuk-Buszko

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
http://steroid-pharm.com

https://adulttorrent.org

baden-medservice.ru/ginekologija-v-germanii/