Najlepsze Domy
Wybieramy dachówkę. Na co zwrócić uwagę

Wybieramy dachówkę. Na co zwrócić uwagę

Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna. Decydując się na nią powinniśmy jeszcze wybrać jej rodzaj, który najlepiej uzupełni styl naszego domu. Jest z czego wybierać.

Jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna. Decydując się na nią powinniśmy jeszcze wybrać jej rodzaj, który najlepiej uzupełni styl naszego domu. Jest z czego wybierać.

Dachówki ceramiczne to od wieków najpopularniejszy materiał do zadaszenia budynku. Są chętnie stosowane z dwóch, głównych powodów: atrakcyjnego, estetycznego wyglądu i liczonej w dziesiątkach lat trwałości, o której decyduje naturalny surowiec i tradycyjny sposób wytwarzania. Już dawno przestały kojarzyć się jedynie z ceglastoczerwonym kolorem. Dziś dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej: wśród oferowanych możliwości znajdziemy klasyczną czerwień i jej odcienie – miedziany, kasztanowy, bordowy, ale też bijące rekordy popularności czernie, grafity i szarości. Podobnie rzecz ma się, jeśli chodzi o typ, kształt i rozmiar dachówek – jest ich do wyboru przynajmniej kilka. Jak zatem dobrać najlepsze pokrycie do naszego projektu? Na co zwrócić uwagę? 

W stylu nowoczesnym

Dachówkę Bergamo wyróżnia odpowiadający aktualnym trendom wygląd: zupełnie płaska powierzchnia i prosta forma. Idealnie pasuje do projektów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w których przeważają dachy dwuspadowe i kopertowe o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania.

Posiada ona także wiele zalet technicznych. Zaprojektowana tak, by tworzyć płaską powierzchnię dachu, zapewnia jednocześnie jego wyjątkową szczelność, a to za sprawą zamków o specjalnej konstrukcji, które uniemożliwiają praktycznie przelanie wody deszczowej. Zamki posiadają ponadto wyżłobienia (tzw. „ząbki”), ułatwiające precyzyjne klamrowanie dachówek, co jest konieczne m.in. ze względu na zapewnienie ochrony całego pokrycia przed uszkodzeniem lub zerwaniem w czasie porywistych wiatrów czy wichur. Dachówkę zaleca się układać na pokryciu metodą szeregową, na dachach o kącie nachylenia od 25o.

 Na skomplikowane połacie

Dachówka Piemont za sprawą wyjątkowo dużej przesuwności, wynoszącej aż 38 mm pomiędzy maksymalnym zsuwem a rozsuwem na zamkach, nadaje się zarówno na nowe, jak i remontowane dachy. W rezultacie dachówki te można układać na łatach o rozstawie od 360 mm do 398 mm. W praktyce oznacza to, że ten system pokryciowy charakteryzuje wysoka elastyczność: dachówki łatwiej jest układać na bardziej skomplikowanych, wielopołaciowych dachach, gdzie np. występuje konieczność wykonania wielu koszy lub na dachach z lukarnami.

Sprawdza się także w przypadku remontów dachów, ponieważ często okazuje się, że dachówki można położyć na zastanym poszyciu, bez konieczności przebijania łat. Co równie istotne, dachówką tą można kryć dachy już o małych kątach nachylenia (standardowo, od 22o, a przy zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń w postaci pełnego deskowania i hydroizolacji, nawet od 16o).

Klasyka

MONZA to klasyczna dachówka zakładkową z wyraźnie zaznaczoną falą wyróżnia przede wszystkim rozmiar: jest zdecydowanie większa niż dachówki standardowe (ok. 464 x 304 mm), dzięki czemu na 1 m² pokrycia wystarczy niecałe 10 szt. dachówek (ok. 9,8 szt./1 m² ). Jest zatem idealna na duże dachy o niewielkim stopniu skomplikowania. Umożliwia szybkie krycie, a także pozwala zaoszczędzić koszty wykonawcze, związane z zakupem samego materiału (potrzebujemy mniej dachówek do pokrycia dachu) oraz wykonaniem więźby (mniejsza liczba łat). Warto podkreślić również najniższe wśród pokryć ceramicznych obciążenie połaci dachowej, które wynosi ok. 38,9 kg/m² .

Wielowiekowa tradycja

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!