REKLAMA
Najlepsze Domy
Wybieramy antyalergiczną podłogę dla dziecka

Wybieramy antyalergiczną podłogę dla dziecka

Dzieci, aktywni użytkownicy podłóg są szczególnie narażone na działanie różnych alergenów zawartych w materiałach, z których wykonane są podłogi. Fot. Nova Technologie Obiektowe
Dzieci, aktywni użytkownicy podłóg są szczególnie narażone na działanie różnych alergenów zawartych w materiałach, z których wykonane są podłogi. Fot. Nova Technologie Obiektowe
Wybór podłogi zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeśli jednak któryś z domowników cierpi na alergię, należy wziąć to bezwzględnie pod uwagę. Na szczęście współczesna oferta podłóg jest tak szeroka, że bez problemu można znaleźć rozwiązanie zarówno bezpieczne dla alergika, jak i estetyczne oraz funkcjonalne.

Alergia coraz częściej nazywana bywa dżumą XXI wieku. Według danych European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) ponad 150 mln Europejczyków cierpi obecnie na alergię, a do 2025 roku jeden na każdych dwóch mieszkańców naszego kontynentu stanie się alergikiem. Najczęściej mamy do czynienia z alergią na kurz i roztocze. Na tak poważny problem uwagę zwrócili także producenci podłóg i wykładzin, którzy coraz częściej oferują produkty dedykowane właśnie osobom cierpiącym na alergię.

Wybierając podłogę, należy zwrócić uwagę, aby nie była ona pokryta żadnymi szkodliwymi substancjami. Powinna również posiadać odpowiednie atesty, najlepiej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – podkreśla Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów Nova Technologie Obiektowe. – Podłogi dla alergików nie powinny wywoływać reakcji alergicznych, ale także nie mogą przyciągać kurzu i nadmiernie gromadzić brudu. Powinny być łatwe w utrzymaniu czystości – dodaje.

Podłogi drewniane

Drewno to elegancki, wręcz prestiżowy sposób na wykończenie podłogi. Przyjemnie się po nim chodzi (nawet bosymi stopami), a do tego wysokie właściwości amortyzujące pozytywnie wpływają na kręgosłup i stawy. Okazuje się jednak, że zaletą drewna jest nie tylko duża estetyka i trwałość, ale także właściwości, które mogą okazać się istotne przy chorobach alergicznych.

Przede wszystkim drewno nie przyciąga kurzu, ponieważ jest naturalnym materiałem, a tym samym nie wykazuje właściwości elektrostatycznych, mających ogromny wpływ na zakurzenie powierzchni.

O ile samo drewno jest bezpieczne dla alergików, o tyle powłoka ochronna takiej podłogi, jeśli zostanie nieodpowiednio dobrana, może wpływać na nich negatywnie. Niestety, nie można z niej zrezygnować, ponieważ chroni ona drewno przed uszkodzeniami, wnikaniem brudu i pozwala zachować elegancki wygląd przez długi czas.

Należy zwrócić szczególną uwagę, aby warstwa ochronna drewna nie wywoływała reakcji alergicznych. To oznacza, że trzeba unikać lakierów chemoutwardzalnych i przygotowanych na bazie rozpuszczalników, które powodują wydzielanie toksycznych oparów nawet kilka miesięcy po nałożeniu na powierzchnię podłogi.

Niekorzystnie na alergika mogą wpływać także warstwy ochronne wykonane z domieszką kalafonii lub terpentyny (np. niektóre woski). Najlepszym rozwiązaniem są lakiery wodorozcieńczalne na bazie żywic naturalnych lub syntetycznych. Oprócz tego, że są bezpieczne dla alergików, skutecznie chronią podłogę. Wyróżniają się wysoką odpornością na ścieranie oraz uderzenia.

Panele laminowane

Alergicy z powodzeniem mogą wybrać  panele laminowane. Dobrej jakości panele są odporne na zarysowania, a także na uderzenia spadających przedmiotów. Do tego szeroki wachlarz kolorystyczny i bogate wzornictwo pozwalają bez problemu dobrać panele do indywidualnych potrzeb i preferencji. Ponadto, taka podłoga jest bardzo łatwa w montażu i stosunkowo niedroga.

Wybierając panele, należy zwrócić uwagę na ich skład. Nie warto kupować tych, do których produkcji użyte zostały kleje syntetyczne, bardzo często zawierające szkodliwy formaldehyd. Niebezpieczne dla alergików są również panele pokryte lakierem chemoutwardzalnym. Aby tego uniknąć, należy wybrać panele laminowane, których powierzchnia jest bardzo trwała, a jednocześnie bezpieczna, chemicznie obojętna i nie wywołuje uczuleń.

Dużą zaletą paneli laminowanych jest także łatwość ich czyszczenia. Można je bez problemu odkurzać nawet codziennie, a także przecierać wilgotnym, chociaż mocno wyciśniętym mopem, co ograniczy wzbijanie kurzu.

Wybierz odpowiednie listwy podłogowe do domu!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.magazinpoliva.kiev.ua

www.apach.com.ua