Najlepsze Domy
Woda deszczowa. Jak ją wykorzystać w domu?

Woda deszczowa. Jak ją wykorzystać w domu?

Rozsądnie zaprojektowany system rynnowy, połączony z rozwiązaniami pozwalającymi na zagospodarowanie wody deszczowej nie tylko ułatwi życie w zgodzie z naturą, ale też przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne.

Rozsądnie zaprojektowany system rynnowy, połączony z rozwiązaniami pozwalającymi na zagospodarowanie wody deszczowej nie tylko ułatwi życie w zgodzie z naturą, ale też przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne.

Projektując i budując dom, często zapominamy o możliwości zagospodarowania wody deszczowej.
Gdy jednak podejmiemy decyzję, że chcemy wykorzystać deszczówkę do naszych potrzeb, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na staranny dobór systemu rynnowego. Aby skutecznie zmagazynować i powtórnie wykorzystać wodę deszczową, musi zostać ona prawidłowo odprowadzona z powierzchni dachu i doprowadzona za pomocą szczelnej instalacji do miejsca jej gromadzenia lub rozsączania.

Z deszczu pod rynnę

Starannie dobrany system rynnowy pełni dwie funkcje: estetyczną (podkreśla charakter i kolor elewacji) oraz techniczną – chroni dom przed spływającą wodą deszczową czy osuwającym się śniegiem. Należy przy tym pamiętać, aby orynnowanie było kompatybilne z pozostałymi elementami systemu dekarskiego (kształtem dachu, stopniem nachylenia połaci, rodzajem pokrycia). W zależności od intensywności opadów oraz rodzaju dachu należy dobrać przepustowość rynien. Wpływ na efektywność ich działania będzie miał m.in. profil rynny – im głębszy, tym większa będzie wydajność systemu.

Niezwykle istotna jest też ochrona rynien przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami, które utrudniają spływ wody z dachu i zanieczyszczają deszczówkę, którą chcemy powtórnie wykorzystać. W celu zabezpieczenia rynny przed wpadającymi liśćmi czy gałązkami możemy zamontować siatkę. Na rynku produktów dekarskich mamy do wyboru szereg materiałów, z których są wykonywane rynny (PVC, stal, miedź, tytan-cynk). Do najczęściej stosowanych należą rynny wykonane z PVC oraz z blachy stalowej, blachy ocynkowanej oraz aluminium. Każdy z tych materiałów powinien charakteryzować się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, czyli wodę, duże amplitudy temperatur, niszczące działanie promieni słonecznych. Poza trwałością poszczególnych elementów ważna jest też ich funkcjonalność i łatwość montażu. Warto przy tym zawsze korzystać z systemu pochodzącego od jednego producenta.

Podczas montażu orynnowania – niestety – zdarzają się błędy. Jednym z najczęściej popełnianych jest nieprawidłowy dobór wielkości systemu rynnowego do powierzchni połaci dachowej. Podczas prac wykonawczych równie często popełniane są błędy polegające na nieprawidłowym montażu, co skutkuje, np. przelewaniem się wody na elewację czy zaleganiem wody z powodu niewłaściwego spadku rynny. Niejednokrotnie spotkać można się też z błędnym montażem haków (zbyt duży rozstaw, wysokie mocowanie).

Metody zagospodarowania wody

Zgromadzoną wodę deszczową możemy wykorzystać mniej lub bardziej efektywnie. Najprostszy sposób polega na podlewaniu przydomowego ogródka. Deszczówka nadaje się też do mycia samochodu czy sprzątania domu. Możemy ją też użyć do zasilania muszli spłukujących czy też pralki automatycznej – taka instalacja powinna być jednak uwzględniona już na etapie projektowania domu, gdyż woda deszczowa nie może mieszać się z wodą pitną i wymaga doprowadzenia oddzielnego systemu pomp i rur.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.zaraz.org.ua

pillsbank.net