Najlepsze Domy
Termoizolacja na szaro

Termoizolacja na szaro

Zaostrzone kryteria energetyczne to wspaniała pożywka dla wzrostu rynku produktów do termoizolacji. Jaki jednak będzie rozkład wykorzystania materiałów termoizolacyjnych w odpowiedzi na popyt generowany przez otoczenie prawne i zaostrzające się normy ekologiczne?

Stopniowe podnoszenie oczekiwań energetycznych wobec budynków zaostrzyło konkurencję na rynku materiałów do termoizolacji. Producenci styropianu walczą o klienta poprawiając właściwości tego izolatora. Oferują jego drugą i trzecią generację - styropian szary oraz zespolony. Czy pozwoli to utrzymać w przyszłości ich dominację na rynku dociepleń ?

Wymogi energetyczne stawiane budynkom rosną i będą rosnąć, a w 2021 roku fasady domów będą musiały mieć współczynnik przenikania ciepła U, nie niższy niż 0,20 W/m²K. Wobec dachów i stropodachów oczekiwania prawne będą jeszcze ostrzejsze, bo będzie to nie mniej niż 0,15 W/m²K.

Zaostrzone kryteria energetyczne to wspaniała pożywka dla wzrostu rynku produktów do termoizolacji. Jaki jednak będzie rozkład wykorzystania materiałów termoizolacyjnych w odpowiedzi na popyt generowany przez otoczenie prawne i zaostrzające się normy ekologiczne?

Odpowiedzi na to pytanie można szukać na rozwiniętych rynkach o parametrach klimatycznych podobnych do naszych, gdzie te procesy zaszły znacznie dalej. W krajach ościennych, takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria zdecydowanym beneficjentem zwiększonego popytu na produkty do termoizolacji okazał się styropian szary. Dlaczego tak się stało?

Nie bez powodu styropian jest nazywany królem dociepleń. Po prostu ma najlepszy stosunek ceny do korzyści, a więc na całym świecie jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla inwestorów. Wydawało się, że nowe, zaostrzone wymogi techniczne będą dla styropianu groźne, ponieważ uzyskanie odpowiedniego wskaźnika przenikania ciepła dla przegród w budynkach (ściany, stropy, dachy i fundamenty) będzie wymagało nakładania bardzo grubej izolacji. Zbyt gruba ściana nie wygląda ładnie, zabiera światło (efekt tzw. okien strzelniczych, ograniczone doświetlenie wnętrza) i generuje dodatkowe koszty montażu.

Producenci szybko rozpoznali zagrożenia i rozpoczęli prace nad udoskonalaniem styropianu. Kilka lat temu pojawił się styropian drugiej generacji - szary, a ostatnio styropian trzeciej generacji, produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych.

Ze względu na swoje doskonałe parametry izolacyjne, ekonomię użycia i korzystny bilans ekologiczny, szary styropian jest jednym z najlepszych materiałów dociepleniowych. Przykładem mogą być płyty styropianowe LAMBDA White. W państwach Europy zachodniej, już od dawna obowiązują wyśrubowane wymagania dotyczące minimalnej izolacyjności przegród budowlanych, nieodłącznie związane z problemem grubości ścian. Na tamtejszych rynkach, jednym z najczęściej stosowanych materiałów dociepleniowych jest szary styropian. Okazał się być produktem o najlepiej wyważonym stosunku ceny do korzyści.

Dla przykładu w Niemczech i Szwajcarii, udział styropianów szarych w ogólnej ilości EPS stosowanego do termoizolacji fasad stale rosną i obecnie wynoszą odpowiednio 50% i 80%. Jak pokazują statystyki, aktualny udział szarych płyt w polskim rynku styropianów, oceniany jest na ok. 10 mln m³ rocznie i kształtuje się poziomie poniżej 10%.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
220km.net

http://adulttorrent.org

шторы для гостиной