Najlepsze Domy
Świetlana przyszłość czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o oświetleniu LED

Świetlana przyszłość czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o oświetleniu LED

Energooszczędność, wysoka trwałość oraz możliwość dopasowania odpowiedniej barwy światła to tylko kilka najważniejszych zalet nowoczesnych diod LED. Czy warto w nie zainwestować? Na co zwracać uwagę szukając idealnego oświetlenia ?

W poszukiwaniu oświetlenia idealnego

Przed przystąpieniem do zakupu „żarówek” LED warto znać kilka podstawowych parametrów, które ułatwią wybór produktu zgodnego z naszymi potrzebami. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że diody ze względu na wysoką skuteczność świetlną, mają nieporównywalnie mniejszą liczbę watów niż tradycyjne żarówki. Istotną wartością jest w tym przypadku liczba lumenów, która określa wielkość strumienia świetlnego. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych żarówek, najłatwiej będzie dokonać porównania jak liczba watów przekłada się na jasność oświetlenia.

Dla przykładu tradycyjna żarówka 25W dostarcza światła o wartości - 220 do 250 lumenów, żarówka 75W – 920 do 1060 lumenów, a 100W – 1300 do 1530 lumenów – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux Lighting. Innym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę wybierając produkty LED, jest kąt rozsyłu światła. Miejsca, w których planujemy umieścić oświetlenie będą determinowały wybór konkretnego produktu. Jeśli szukamy żarówek do nocnej lampki, to najczęściej wystarczy nam wąska wiązka światła o kącie ok. 35 stopni. Jeżeli zaś chcemy oświetlić duże pomieszczenie, musimy wziąć pod uwagę lampy oferujące co najmniej 120 stopni.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia wyboru barwy światła, która jest wyrażana w kelwinach (K). Bardzo dużo w tym wypadku zależy od indywidualnych upodobań, jednak istnieje kilka użytecznych zasad. Barwy ciepłe o wartości poniżej 3500K dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zależy nam na stworzeniu atmosfery odpoczynku i relaksu, takich jak łazienka czy sypialnia. Natomiast barwy zimne - powyżej 5000K, dzięki temu, że sprzyjają koncentracji, zalecane są do miejsc, w których pracujemy i uczymy się.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
Декавер

www.adulttorrent.org