Najlepsze Domy
Stolarka otworowa w wersji EKO

Stolarka otworowa w wersji EKO

Decyzję o tym, jakie okna wybrać do naszego domu lub mieszkania podejmujemy uwzględniając ich wygląd i parametry energooszczędności. Często zapominamy o tym, że dopiero dobrze zamontowane okno może zapobiec utracie ciepła. Dlatego oprócz bardzo istotnych parametrów technicznych powinniśmy zadbać o dobry montaż stolarki otworowej.

Decyzję o tym, jakie okna wybrać do naszego domu lub mieszkania podejmujemy uwzględniając ich wygląd i parametry energooszczędności. Często zapominamy o tym, że dopiero dobrze zamontowane okno może zapobiec utracie ciepła. Dlatego oprócz bardzo istotnych parametrów technicznych powinniśmy zadbać o dobry montaż stolarki otworowej.

Szacuje się, że nieprawidłowo zainstalowana stolarka otworowa – okna i drzwi – jest odpowiedzialna za około 15-25% strat energii w budynkach jednorodzinnych. Mimo rosnącej świadomości inwestorów, do rzadkich nie należą jednak sytuacje, gdy po krótkim okresie eksploatacji nowego okna okazuje się, że rachunki za ogrzewanie zamiast się zmniejszyć urosły, a dodatkowo na ścianie zaczynają się rozwijać nieestetyczne wykwity w postaci grzybów i pleśni. Są to efekty niewłaściwie przeprowadzonego montażu. Omówimy je na przykładzie okna i drzwi.

Zły montaż to same kłopoty

Jakość izolacyjności cieplnej stolarki okiennej określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on mniejszy, tym wyrób jest „cieplejszy". Na równi z parametrami samego produktu, na jego właściwości termiczne ma jednak wpływ montaż. Największe straty ciepła generuje źle zaizolowane połączenie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem. Szczelinę tą najczęściej wypełnia się pianą montażową (lub specjalną taśmą rozprężną), której zadaniem jest uszczelnienie i, dzięki elastyczności, umożliwienie „pracowania" oknu, które na skutek zmian temperatury zmienia swoje rozmiary.

Piana powinna być wyciśnięta równomiernie, na oczyszczone podłoże, tak, aby całkowicie wypełnić szczelinę. Popełnione tutaj błędy montażowe łatwo zamaskować, gdyż przestrzeń ta jest następnie tynkowana i malowana. Przez jakiś czas możemy żyć więc w nieświadomości, że nasze okno jest źle zainstalowane, a później, w trakcie eksploatacji mogą pojawić się m.in. niekontrolowane przewiewy zimnego powietrza (widoczne czasem poprzez poruszanie się firanki) czy też skraplanie się pary wodnej na szybie i profilu okiennym.

Powyższe sygnały świadczą o złym montażu i mają przełożenie na starty ciepła w budynku, a co za tym idzie również na wydatki poniesione na jego ogrzewanie. Jednocześnie naprawa takich błędów jest kosztowna i długotrwała – oznacza bowiem, że w praktyce instalację wyrobu trzeba powtarzać od początku. Dlatego o odpowiednią jakość montażu należy właściwie zadbać.

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług fachowych, certyfikowanych monterów. Opinie na ich temat możemy uzyskać u producenta zakupionej stolarki, cennych informacji mogą też dostarczyć użytkownicy forów budowlanych. Zanim fachowcy przystąpią do pracy, ustalmy z nimi jak będzie przeprowadzony montaż, nie wahajmy się też pytać o szczegóły – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż".

Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz

Dobry montaż, przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i wytycznymi producenta stolarki zapewnia długotrwałą, bezproblemową eksploatację wyrobu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez nas okna i drzwi były właściwie zamontowane?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://steroid-pharm.com

https://kls-agency.com.ua

farm-pump-ua.com