Najlepsze Domy
Remont tarasu. Zobacz jego wykonanie krok po kroku

Remont tarasu. Zobacz jego wykonanie krok po kroku

Błędy wykonawcze, zły projekt oraz niekompatybilne materiały to najczęstsze przyczyny usterek tarasów, które nierzadko wiążą się z koniecznością gruntownego remontu, nieraz już po 2-3 latach użytkowania. Tak też było w przypadku domu z tarasem w Sopocie. Naprawa była trudna i czasochłonna.

Błędy wykonawcze, zły projekt oraz niekompatybilne materiały to najczęstsze przyczyny usterek tarasów, które nierzadko wiążą się z koniecznością gruntownego remontu, nieraz już po 2-3 latach użytkowania. Tak też było w przypadku domu z tarasem w Sopocie. Naprawa była trudna i czasochłonna.

Taras doskonale pełni swoje funkcje użytkowe tylko w momencie, kiedy zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne i użyte materiały chemii budowlanej są zgodne z zaleceniami wymogów projektowych i wykonawczych.

Niestety często już po kilku latach użytkowania tarasu mogą pojawić się problemy. Generalnego remontu tarasu w domu jednorodzinnym w Sopocie podjęła się firma PHU Tega Jacek Ożóg, specjalizująca się w tego typy pracach. W ramach prowadzonych działań wykonano systemowe izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, montaż urządzeń odwadniających i orynnowania. Zastosowano także systemowe rozwiązania ochrony powierzchniowej.

Decyzja o remoncie i prace wstępne

Prace związane z gruntownym remontem tarasu, od momentu wejścia ekipy wykonawczej na plac budowy i zabezpieczania obszaru prowadzonych działań do zakończenia renowacji, trwały ok. 2 miesięcy. Termin realizacji był związany głównie z koniecznością zachowania przerw technologicznych niezbędnych do odpowiedniego wysychania poszczególnych warstw.

Jednym z pierwszych działań było zabezpieczenie terenu wokół domu oraz odpowiednie zorganizowanie działań, tak aby podczas prac remontowych prowadzonych na tarasie nie zniszczyć ogrodu wokół domu. Diagnoza stanu tarasu nie wyglądała dobrze, zastaliśmy źle wykonane poszczególne warstwy, do wykonania paroizolacji użyto zwykłej folii. Jako termoizolację zastosowano zwykły, miękki styropian, który po kilku latach eksploatacji był bardzo ciężki, ponieważ nasiąkł przenikającą przez inne warstwy wodą. Zniszczenia były tak duże, że w mieszczącym się pod tarasem salonie na suficie zaczęły pojawiać się zawilgocenia, oraz przecieki podczas większych opadów deszczu. W związku z tak dużymi zniszczeniami doraźne naprawy niewiele by pomogły. I w związku z tym właściciel zdecydował się na kapitalny remont, związany z wykonaniem od początku wszystkich kolejnych warstw – mówi Jacek Ożóg, wykonawca, właściciel firmy PHU Tega Jacek Ożóg.

Prace rozpoczęto od skucia zniszczonych warstw betonu (dwie warstwy, każda po ok. 8 cm grubości) i wyrzuceniu sporej ilości powstałego gruzu. Kolejną czynnością było wykonanie drewnianej konstrukcji pokrytej folią nad całą powierzchnią tarasu, tak aby podczas prac żadna z nowo wykonanych warstw nie uległa zawilgoceniu pod wpływem opadów atmosferycznych.

 O kolejnych etapach prac opowiada Jacek Ożóg: Zawsze, przed rozpoczęciem prac wykonuję odwiert, aby stwierdzić, jaki jest stan zniszczeń w przekroju i jakie poszczególne warstwy trzeba będzie usunąć. Takie działanie wykonano także podczas tej realizacji. Po skuciu betonu rozebrano również murek okalający taras, który miał wadliwą konstrukcję i stanowił zaporę dla spływającej z tarasu wody (na skraju płyty stropowej był wymurowany rząd cegieł a ścianka wykonana była prawie poza ich obrysem). Namówiliśmy inwestora na rezygnację z takiej zamkniętej konstrukcji i likwidację murku.

Wykonanie warstwy spadkowej i paroizolacji

Bezpośrednio po osuszeniu stropu, który był bardzo zawilgocony i przesychał ok. dwóch tygodni (przy bardzo dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze), wykonano badanie wilgotności podłoża metodą CM. Po uzyskaniu odpowiednich pomiarów, pozwalających na dalsze prowadzenie robót przystąpiono do wykonania warstwy spadkowej na stropie przy użyciu masy wyrównującej Schonöx PL. Dzięki jej zastosowaniu uzyskano na tarasie odpowiedni o wysokich parametrach wytrzymałościowych spadek, wynoszący 2% - mówi wykonawca.

  • agnieszkab.,

    Polecam imitacje deski z firmy Kosbud - my z mężem kupiliśmy w tej firmie - do tej pory jesteśmy zadowoleni.
http://adulttorrent.org

baly.com.ua

代孕