Najlepsze Domy
Poznaj prawidłowe zasady montażu systemu kominowego

Poznaj prawidłowe zasady montażu systemu kominowego

Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Fot. Jawar
Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Fot. Jawar
Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat.

Miejsce usytuowania komina powinno wynikać bezpośrednio z projektu. W tym miejscu powinien znaleźć się fundament, który powstaje jednocześnie z fundamentami pod ściany domu.

Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy.

Najważniejsze zasady montażu

 

Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat.

Na tak przygotowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, a elementy ceramiczne łączymy na kit lub silikon kwasoodporny dostarczany wraz z innymi elementami. Bardzo ważne jest ustalenie wcześniej wysokości mocowania trójnika spalin (miejsce podłączenia urządzenia grzewczego).

Każdy typ urządzenia powinien być montowany na określonej przez montera wysokości instalacji. Przyłącze kominka najczęściej montowane jest na wysokości 2,20 m pod kątem 45°, a kotły na paliwa stałe zgodnie z DTR urządzenia. Trójnik zamontowany na złej wysokości można przełożyć, jednak taka operacja powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Po ustawieniu każdego pustaka umieszcza się w nim termoizolację z wełny mineralnej (o ile jest wymagana w danym systemie), po czym wkłada rurę szamotową. Powtarzamy te czynności do momentu, aż komin osiągnie wymaganą wysokość.

Zamiast stawiać na tradycyjne pustaki, można skorzystać również z nowoczesnych wyposażonych już w źródło izolacji pustaków perlitowych – będą one wkrótce dostępne w ofercie firmy Jawar.

Nasz nowy produkt wykonany jest z materiału pochodzenia mineralnego o nazwie perlit ekspandowany. Jest on prawie o połowę lżejszy od tradycyjnych pustaków. Wykonany jest z naturalnych składników, co sprawia, że jest doskonałym izolatorem. Co ważne, jest również łatwy w montażu. Technologia wykonania pustaka perlitowego została przez nas opatentowana – dodaje Paweł Jarzyński, ekspert z firmy Jawar. Natomiast, gdy w kominie nie przewiduje się termoizolacji, na rury nasuwa się obręcze dystansowe. Komin systemowy nie może być trwale połączony ze ścianami, do których przylega – należy go zdylatować, a przypadku elementów łatwopalnych zostawić pięciocentymetrowy odstęp.

W stropach zazwyczaj zostawia się otwór na komin, jeśli go nie ma to musimy postępować identycznie jak ze ścianą. Część komina, która będzie wystawała ponad dach, należy otynkować, obłożyć płytką lub cegłą klinkierową murowaną na płycie wspornikowej dostępnej w systemie kominowym. Jeśli komin wystaje więcej od długości deklarowanej przez producenta możemy  dodatkowo go wzmocnić poprzez włożenie w otwory narożne pustaków specjalnych gwintowanych prętów, które stanowią swoistego rodzaju zbrojenie. W ten sposób wzmocniony komin może mieć większą wysokość, jednak pamiętajmy aby zachować odpowiedni dostęp do jego czyszczenia.

Na sam koniec montujemy tzw. czapkę betonową, którą można wykonać samemu lub zakupić gotową, a następnie montujemy wszystkie niezbędne akcesoria w opisany sposób w instrukcji montażu. Finalnie komin wymaga precyzyjnej obróbki blacharskiej, która zapewni odpowiednie i szczelne połączenie z pokryciem. Tak wybudowany komin czeka na ostateczne potwierdzenie odbioru przez mistrza kominiarskiego.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
ссылка biceps-ua.com

https://pillsbank.net

yarema.ua/curtaine/bedroom