Najlepsze Domy
Pompa ciepła okiem eksperta. Część I

Pompa ciepła okiem eksperta. Część I

Nowoczesne, dobrze dobrane systemy grzewcze umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również ich chłodzenie. Takie funkcje ma np. pompa ciepła. Fot. Stiebel Eltron
Nowoczesne, dobrze dobrane systemy grzewcze umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również ich chłodzenie. Takie funkcje ma np. pompa ciepła. Fot. Stiebel Eltron
Nowoczesne, dobrze dobrane systemy grzewcze umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również ich chłodzenie. Takie funkcje ma np. pompa ciepła. O jej zaletach i możliwościach ogrzewania i chłodzenia wnętrz mówi Marek Bosiacki, z firmy Stiebel Eltron.

Nowoczesne, dobrze dobrane systemy grzewcze umożliwiają nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale również ich chłodzenie. Takie funkcje ma np. pompa ciepła. O jej zaletach i możliwościach ogrzewania i chłodzenia wnętrz mówi Marek Bosiacki, z firmy Stiebel Eltron.

1.jpg
1.jpg

Matka natura oferuje nam trzy naturalne źródła energii – powietrze, wodę gruntową oraz grunt. Pompa ciepła to najprościej mówiąc urządzenie, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa. Ogrzewanie nie jest jednak jedyną funkcją tego typu urządzeń. Pompy, jeśli są odpowiednio przystosowane, można praktycznie z taką samą efektywnością wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu w okresie zimowym otrzymujemy urządzenie grzewcze, natomiast w okresie letnim instalacja grzewcza służy do chłodzenia.

Czytaj także: Pompa ciepła oczami eksperta. Część II

Znane są dwa sposoby chłodzenia przy pomocy pompy ciepła - aktywne oraz pasywne.
W przypadku chłodzenia aktywnego sprężarka pompy ciepła pracuje, a obieg w obwodzie pompy ciepła zostaje odwrócony. Energia cieplna jest pobierana z wody grzewczej poprzez parownik (w trybie grzania skraplacz) i oddawana poprzez skraplacz (w trybie grzania parownik) do otaczającego powietrza. Do chłodzenia aktywnego, oprócz pomp ciepła typu solanka/woda i woda/woda idealnie nadają się również pompy typu powietrze/woda.

Warto zaznaczyć, że w trybie ogrzewania pompa ciepła ma trochę większą moc i efektywność, niż w trybie chłodzenia. Dzieję się tak dlatego, że energia elektryczna pobierana przez sprężarkę zamieniana jest w ciepło, które w trybie ogrzewania dodaje się do ciepła pobieranego z dolnego źródła. W trybie chłodzenia ta dodatkowa energia cieplna, która powstaje w sprężarce, pogarsza efekt chłodzenia. W przypadku drugiego sposobu, czyli chłodzenia pasywnego, sprężarka pompy ciepła nie pracuje. Korzysta się zatem z możliwości naturalnego schładzania pomieszczeń czynnikiem z dolnego źródła, którym może być grunt lub woda gruntowa.

Jeżeli pompa ciepła z sondami ziemnymi pracuje jako źródło ciepła, to może ona służyć w porze letniej do chłodzenia pasywnego, bez konieczności jej aktywnego załączania. Woda grzewcza jest chłodzona w porze letniej przez dodatkowy wymiennik ciepła. Dodatkową zaletą chłodzenia pasywnego jest efektywna regeneracja gruntowego wymiennika ciepła, co zostanie później wykorzystane do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym. Jeżeli w budynkach z systemami ogrzewania na paliwa kopalne wymagane jest chłodzenie, powinniśmy pamiętać o dodatkowej instalacji urządzenia klimatyzacyjnego. W tym przypadku pompa ciepła sprawdza się równie efektywnie, gdyż może współpracować z systemem wentylacji.

Pozostaje jeszcze kwestia rodzaju instalacji grzewczo-chłodzącej do spełnienia warunków odpowiedniego działania pompy. Wykorzystanie instalacji ogrzewania podłogowego jest najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem chłodzenia pomieszczeń w budownictwie jednorodzinnym. Należy jednak pamiętać o tym, że chłodzenie przy wykorzystaniu instalacji ogrzewania podłogowego może powodować dyskomfort ze względu na niską temperaturę powierzchni podłogi. W tego typu przypadkach bardzo ważną kwestią jest prawidłowe zaprojektowanie instalacji, odpowiedni system sterowania (wyeliminowanie powstawania zjawiska wykraplania wody na powierzchni podłogi – przekroczenia punktu rosy) oraz profesjonalny montaż.

W przypadku chłodzenia pasywnego wybierany jest system podłogowy. W biurach i dużych budynkach zazwyczaj wykorzystuje się sposób chłodzenia aktywnego. Do tego celu najczęściej stosuje się instalację z klimakonwektorami, które w zimie grzeją, a latem chłodzą pomieszczenia. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi zapewniają szybkie i efektywne grzanie oraz chłodzenie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
make-up.kiev.ua

adulttorrent.org