Najlepsze Domy
Ogrzewanie domu. Co najbardziej się opłaca?

Ogrzewanie domu. Co najbardziej się opłaca?

Jak dobrać urządzenie grzewcze do swoich potrzeb? To pytanie zadają sobie wszyscy inwestorzy budujący dom jednorodzinny. Piec węglowy, opalany drewnem, na pellet, kocioł gazowy czy olejowy, a może zdecydować się na eko rozwiązanie - kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła?

Jak dobrać urządzenie grzewcze do swoich potrzeb? To pytanie zadają sobie wszyscy inwestorzy budujący dom jednorodzinny. Piec węglowy, opalany drewnem, na pellet, kocioł gazowy czy olejowy, a może zdecydować się na eko rozwiązanie - kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła?

Dzięki wprowadzeniu Dyrektywy ErP sukcesywnie rośnie świadomość ekologiczna związana z wyborem i użytkowaniem konkretnych źródeł ciepła. Różnorodne dotacje na wymianę urządzeń grzewczych również sprawiają, że coraz więcej osób myśli o zmianie pieca węglowego lub klasycznego kotła gazowego na bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Na jakie urządzenie warto się zdecydować? Kiedy wybrać kocioł kondensacyjny a kiedy pompę ciepła? 

Kotły kondensacyjne – gazowe i olejowe

Jednymi z najczęściej wybieranych obecnie urządzeń grzewczych są kotły kondensacyjne. Ich najważniejsza zaleta to wysoka sprawność, którą zapewnia zjawisko kondensacji. Sprawność konkretnego modelu jest też uzależniona od konstrukcji wymiennika ciepła, a także od jakości materiałów, z których wykonane jest urządzenie.

Na rynku są dostępne kotły kondensacyjne gazowe i olejowe. Wybór będzie uzależniony od dostępu do konkretnego rodzaju paliwa. Kotły olejowe są wybierane najczęściej wtedy, gdy nie jest możliwe podłączenie do sieci gazowej i nie ma możliwości przechowywania gazu płynnego w okolicy domu. Paliwo olejowe ma tę przewagę, że można je magazynować w zbiorniku w budynku.

Zarówno kotły kondensacyjne olejowe, jak i gazowe występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Kotły jednofunkcyjne z towarzyszącym im zasobnikiem wody są wybierane częściej przez właścicieli dużych domów, z więcej niż jedną łazienką, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest duże. Kocioł odpowiada wtedy za zasilenie instalacji centralnego ogrzewania, a zasobnik zapewnia wyższy komfort c.w.u. – można podgrzać jej duży zapas i korzystać niemal bez ograniczeń.

Kocioł dwufunkcyjny odpowiada zarówno za ogrzewanie, jak i podgrzanie c.w.u. Kocioł dwufunkcyjny ma wbudowany wymiennik płytowy i woda jest podgrzewana na bieżąco. Taki kocioł zwykle jest instalowany w mieszkaniach lub niewielkich domach, gdzie nie tylko nie ma dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę, ale też miejsca na zasobnik.

Po wejściu w życie Dyrektywy ErP oferta producentów kotłów kondensacyjnych będzie się sukcesywnie rozszerzać. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii doświadczonego instalatora, który doradzi najlepsze rozwiązanie – mówi Waldemar Matuszyński, menedżer produktu w firmie De Dietrich Technika Grzewcza będącej liderem na rynku kotłów kondensacyjnych. Wybierając nowe urządzenie, trzeba kierować się nie tylko ceną, ale też doświadczeniem producenta - dodaje

Pompy ciepła dla nowych i modernizowanych instalacji

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną z powietrza (pompy powietrzne) lub z gruntu (pompy gruntowe). Koszty inwestycyjne są wyższe niż w przypadku kotłów kondensacyjnych, ale za to koszty eksploatacji dużo niższe.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
agroxy.com

http://farm-pump-ua.com

http://biceps-ua.com/