Najlepsze Domy
Ogrzewajmy oszczędnie

Ogrzewajmy oszczędnie

Fot. Depositphotos
Fot. Depositphotos
Pierwszym krokiem do obniżenia rachunków za ogrzewanie jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Dzięki analizie zapotrzebowania na ciepło budynku będziemy mogli dobrać działania, które zmniejszą koszty ogrzewania. A to pozwoli świadomie podjąć decyzję o modernizacji i określić, z jakimi problemami w budynku mamy do czynienia, na czym należy się skupić, jaki będzie koszt inwestycji, i w jakim czasie zacznie ona przynosić oszczędności.

Wydatki na ogrzewanie w rocznym portfelu przeciętnego Polaka stanowią aż 59,7 % wszystkich kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Jeśli chcemy efektywnie obniżyć rachunki, warto postawić na modernizację instalacji lub uciec się do kilku sprytnych sposobów. Przedstawiamy patenty na oszczędne ogrzewanie na każdą kieszeń.

Rozwiązania doraźne do 1000 zł

1. Montaż ekranów zagrzejnikowych – to niewielka inwestycja, która może przynieść spore oszczędności. Samoprzylepna mata, która pokryta jest folią aluminiową, mocowana jest za grzejnikiem. Kiedy kaloryfer osiąga pożądaną temperaturę, promieniowanie cieplne odbija się od powierzchni maty, powracając do pomieszczenia. Wydajność odbitych promieni to aż 90%. Dzięki temu ilość ciepłego powietrza pochłanianego przez ściany budynków ograniczymy do minimum.

2. Uszczelnienie okien – najkrótszą drogą do wyższych rachunków są nieszczelne okna. To one odpowiadają za stratę energii cieplnej do nawet 30%. Warto więc zdecydować się na ich wymianę w całym budynku, a przy wyborze kierować się współczynnikiem przenikalności cieplnej. To rozwiązanie niesie ze sobą spore koszty i jest uzależnione od pory roku, stąd wymianę zaleca się w okresie letnim. W zimie możemy uszczelnić stare okna za pomocą specjalnych taśm, które są łatwe w montażu.

3. Odpowietrzenie grzejników – ten zabieg warto wykonywać przed każdym sezonem grzewczym. Kiedy powierzchnia grzejnika pomimo ustawienia ich na maksymalną temperaturę pozostaje zimna, w instalacji grzewczej najpewniej znajduje się powietrze. Ten sam problem może objawiać się głośną pracą kaloryferów lub uciążliwym syczeniem. Odpowietrzenie to prosty zabieg, który w kilka chwil podniesie efektywność urządzeń grzejnych.

Rozwiązania technologiczne powyżej 1000 zł

4. Rekuperator – stał się obecnie obowiązkowym elementem wyposażenia budynku energooszczędnego. Wentylacja mechaniczna z centralą (rekuperatorem) jest oparta na wymienniku ciepła, przez który przechodzą strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, nie mieszając się. Zużyte ciepłe powietrza ogrzewa świeże zimne, dzięki czemu obniżamy zapotrzebowanie energetyczne budynku, nie wychładzając go. Zastosowanie najlepszych jakościowo urządzeń i skonsultowanie planów budowy z doświadczoną firmą instalacyjną może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o połowę. Dodatkowo dzięki umieszczeniu w rekuperatorze dwóch filtrów, za wentylatorem nawiewnym i wywiewnym, oddychamy oczyszczonym powietrzem, które pozbawione jest zanieczyszczeń i CO2.

5. Klimatyzacja – jej działanie nie sprowadza się tylko do ochładzania powietrza. Z łatwością dogrzeje pomieszczenie lub całą powierzchnię domu, w zależności od wybranego typu urządzenia – multi-split lub vrf (oba składają się z jednostek wewnętrznych i agregatu na zewnątrz). Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną (im wyższa, tym energooszczędniejsze) oraz optymalny zakres temperatur, w których pracuje (mroźne powietrze na zewnątrz wpływa na zwiększony pobór prądu). Jeśli w nocy cenimy sobie bezwzględną ciszę, zastosowanie klimatyzatora może być uciążliwe – niektóre modele pracują hałaśliwie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
adulttorrent.org/search/bisexual

www.adulttorrent.org/details/roundscape_adorevia_1_0