Najlepsze Domy
Ocieplasz dom? Nie zapomnij o wymianie okien

Ocieplasz dom? Nie zapomnij o wymianie okien

Gdy nadchodzi zima, instynktownie myślimy o tym, jak zapewnić sobie ciepło. Wyjmujemy więc z szafy jesienno-zimowe okrycia, które pozwalają nam ochronić się przed nieprzyjemnym chłodem.  W przypadku budynku sprawa jest bardziej skomplikowana – należy „ubrać” go tak, by jak najmniej ciepła uciekało przez ściany zewnętrzne, dach i okna.

W nowo powstających obiektach odpowiednie ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych jest już standardem. Rosnąca świadomość inwestorów, zmiany w zakresie energooszczędności budownictwa oraz potrzeba zwiększenia komfortu korzystania z budynków sprawiają, że izolację termiczną stopniowo zyskują również starsze domy.

Taka inwestycja musi być przemyślana – znaczne straty ciepła generować może bowiem również stolarka okienna.

Ciepło aż po dach

Ciepło z budynku „ucieka” nie tylko przez ściany zewnętrzne, lecz także poprzez dach. Izolacja termiczna poddasza jest niezbędna zwłaszcza, gdy znajdującą się tam przestrzeń chcemy przeznaczyć na cele mieszkalne, urządzając w tym miejscu np. sypialnię czy też pokój gościnny.

Zastosowanie najlepszego nawet materiału izolacyjnego, np. w postaci styropianu, wełny mineralnej lub piany PUR o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, może nie przynieść jednak oczekiwanych efektów, jeśli nie zadbamy też o demontaż znajdujących się w połaci dachowej starych, nie spełniających obecnych wymogów termoizolacyjności okien.

Szacuje się, że normalny okres „życia” okna wynosi około 25-30 lat. Po tym czasie podlega ono zużyciu i niezbędna staje się jego wymiana. Dotyczy to zarówno okien pionowych (elewacyjnych), jak i dachowych. Przez stolarkę okienną może „uciekać” od 15 do 30% dostarczanej do budynku energii cieplnej. Jeśli jest ona w złym stanie, ta wartość może być jeszcze większa – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „Dobry Montaż”.

Coraz częściej „otwieramy” wnętrza naszych domów i mieszkań na naturalne światło. Jego dopływ oraz możliwość wentylacji pomieszczeń zapewniają właśnie okna dachowe. Ich osadzanie najlepiej przeprowadzić wraz z kryciem połaci dachowej, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnych nieszczelności.

Istnieje też możliwość montażu okien na już gotowym dachu. Proces instalacji nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga wprawy, dlatego zadanie najlepiej powierzyć wykwalifikowanym fachowcom z firmy, w której zakupiliśmy wyrób.

Okno dobrze wkomponowane

Zarówno w przypadku okien dachowych, jak i elewacyjnych, niezbędne jest ich odpowiednie wkomponowanie w powierzchnię dachu czy też elewacji budynku. Dobrze przeprowadzony montaż zapewnia ograniczenie ryzyka powstawania tzw. „mostków termicznych”, które generują straty ciepła.

Oprócz szczelności, ważna jest też estetyka – wszelkie niedociągnięcia montażowe będą również rzutować na wygląd budynku. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem prac ustalić z monterami dokładny ich zakres.

Przy instalacji okien w nowych i istniejących już połaciach dachowych stosuje się specjalne kołnierze, które „otulają” stolarkę, zapewniając jej tym samym szczelne połączenie z dachem.

Takie rozwiązanie ułatwia jednocześnie przeprowadzenie prac monterowi, gdyż zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy. Często wykorzystywanym materiałem jest tu naturalna wełna owcza, której właściwości dobrze znamy z ciepłych płaszczów czy też swetrów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
cleansale.kiev.ua

220km.com.ua

также читайте biceps-ua.com