Najlepsze Domy
O tym warto pamiętać montując okna dachowe

O tym warto pamiętać montując okna dachowe

Jasne, ciepłe i suche poddasze jest dowodem na to, że okno zostało zamontowane poprawnie. W przypadku stolarki połaciowej ewentualne błędy kosztują jednak podwójnie, bo przyczyniają się nie tylko do przenikania do wnętrza chłodu i wilgoci, ale – w dłuższej perspektywie – także do uszkodzeń konstrukcji dachowej. Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno więc być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.

Okna dachowe stanowią newralgiczny punkt konstrukcji pod względem termiki, akustyki i wilgoci, która może przedostawać się na poddasze. Dokładny i poprawny montaż są więc nie mniej istotne, niż parametry techniczne samej stolarki. 

Jak podkreślają eksperci, okna dachowe najlepiej montować równocześnie z kryciem połaci, a przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie prace i ewentualne korekty, ale zmniejszymy też ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia.

Zanim przystąpimy do montażu okien, dach należy wcześniej pokryć paroprzepuszczalną membraną lub inną izolacją wstępnego krycia. Wokół otworu można też położyć część docelowego pokrycia dachowego, tak, aby nie zasłonić sobie krokwi i łat pod montaż – podpowiada Marcin Demski, ekspert firmy Okpol. Oczywiście, okna można także zamontować w gotowym dachu, na przykład adaptując poddasze do celów użytkowych. Poprawne ułożenie stolarki ma jednak wówczas jeszcze większe znaczenie, gdyż ewentualne mostki termiczne i nieszczelności między oknem, a połacią będą trudniejsze do wykrycia i naprawienia – dodaje.

Szczelność to podstawa

Szczególnie istotne jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. W tym celu przy wycinaniu otworu montażowego w membranie, przy każdej z krawędzi należy zostawić sobie zapas w postaci 10-15 cm, który pozwoli łatwo zawinąć i zamocować folię. Membranę przyklejamy dokładnie do ościeżnicy okna, wykorzystując dekarskie taśmy samoprzylepne.

Czytaj także: Zalety nowoczesnych okien.

Szczelność izolacji przeciwwilgociowej można dodatkowo poprawić, dokładając pocięte paski membrany o szerokości 20-30 cm według instrukcji montażu, tudzież wykorzystując stosowne akcesoria. Dostępny w ofercie Okpol kołnierz AKP posiada takie same właściwości, co otaczająca go folia paroprzepuszczalna, gwarantując zabezpieczenie przed wilgocią w przypadku rozszczelnienia się pokrycia dachowego nad oknem. Zastosowanie takiego dodatkowego połączenia spowoduje, że woda spłynie obok sekcji dachu, w której zamontowana została stolarka.

Tego typu zabezpieczenie jest także istotne z punktu widzenia termiki. Jeśli nie docieplimy dostatecznie ramy okiennej, ciepłe powietrze będzie się skraplać na wewnętrznej części oblachowania, a następnie zostanie wchłonięte przez stolarkę. Kołnierz AKP spowoduje, że woda skraplając się na wewnętrznej części oblachowania (czyli na najzimniejszym materiale), wypłynie na zewnątrz, bez szkody dla samego okna.

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, niezbędne jest z kolei szczelne umiejscowienie materiału izolacyjnego wokół ościeżnicy. W tym celu można wykorzystać wełnę mineralną, którą docinamy w paski lub wdmuchujemy w formie granulatu. Wygodną i skuteczną alternatywę stanowi gotowa rama izolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB, którą doklejamy po obwodzie ramy okiennej, łatwo i szybko wypełniając szczelinę między ościeżnicą, a konstrukcją dachu.

Jak montować okno na dachu?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://webterra.com.ua

Юридические услуги Киев

><<