Najlepsze Domy
Najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej w domu

Najważniejsze zalety wentylacji mechanicznej w domu

Przemek Adamczyk, specjalista ds. wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza opowiada o wyższości wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną oraz o tym, czym należy się kierować przy wyborze urządzeń do wentylacji mechanicznej z funkcją rekuperacji, czyli odzysku ciepła.

przemek_adamczyk wofl technika grzewcza.jpg
przemek_adamczyk wofl technika grzewcza.jpg

Przemek Adamczyk, specjalista ds. wentylacji firmy Wolf-Technika Grzewcza

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem była wentylacja grawitacyjna, oparta na naturalnym ruchu powietrza i wykorzystująca nieszczelności w oknach, drzwiach i ścianach. Jej wydajność pozostawiała jednak wiele do życzenia.

Obecnie najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, współpracująca z dobrej klasy centralą wentylacyjną z rekuperatorem. Takie urządzenie nie tylko jest niezwykle skuteczne i bez trudu zapewnia przyjemny mikroklimat, ale również pozwala na odzysk ciepła ze zużytego.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które różnią się od siebie mocą, wydajnością i kosztami eksploatacji. Sztuką jest wybór takiego rozwiązania, które będzie zarazem wysokosprawne, energooszczędne, a także bezawaryjne, proste w obsłudze i ciche. Przykładem takich urządzeń są np. centrale rekuperacyjne CWL Excellent marki Wolf.

Zgodnie z zaleceniami Niemieckiej Agencji Energii systemy wentylacji z odzyskiem ciepła powinny cechować się wydajnością na poziomie minimum 80%, jednak na rynku znaleźć można urządzenia o jeszcze lepszych parametrach. Właśnie na takie najlepiej się zdecydować. Dla przykładu: urządzenie CWL Excellent to jednostka wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła o sprawności 95% i o maksymalnej wydajności 180/300/400 m3, dlatego też świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach domowych i biurowych o różnej kubaturze.

W naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym zdarzają się bardzo niskie temperatury, zatem istnieje ryzyko, że krzyżowy wymiennik ciepła może zamarznąć. Taka sytuacja skutkuje przymusową przerwą w działaniu systemu wentylacyjnego, dlatego też nie można do niej dopuścić.

Przed zakupem urządzenia warto zatem zapoznać się z zastosowanym przez producenta systemem ochrony przeciwzamorżeniowej. W przypadku urządzeń marki Wolf jest to specjalny, inteligentny system, który nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych gwarantuje działanie jednostki w optymalnym zakresie. Jeżeli natomiast zachodzi taka potrzeba to aktywuje on pracę nagrzewnicy wstępnej.

W przypadku sterowania ważne jest, by wyświetlacz był na tyle duży i precyzyjny, by nawet niedoświadczony użytkownik mógł szybko i wygodnie zaprogramować dzienny lub tygodniowy cykl pracy. Dodatkową zaletą jest możliwość zdalnego sterowania, np. poprzez regulator BM-2 z modułem iSM7e w przypadku urządzeń firmy Wolf.

Na miejsce montażu rekuperatora najlepiej przeznaczyć kotłownie lub poddasze, ale nawet w niewielkich mieszkaniach możemy sobie na to pozwolić. Przykładem takiego urządzenia jest jednostka CWL-F Excellent o wymiarach 1000x660x168 cm, świetnie nadająca się do montażu nawet w niewielkich wnękach i stropach podwieszanych

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
代孕代理商