Najlepsze Domy
Najlepsze zabezpieczenie przed czadem

Najlepsze zabezpieczenie przed czadem

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej co roku w okresie jesienno-zimowym z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych ginie średnio 500 osób, a około 4 tys. trafia do szpitala z powodu zatrucia czadem bądź w wyniku obrażeń poniesionych w pożarze. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, należy zadbać o prawidłowy stan instalacji grzewczych, które w trakcie zimy są intensywnie eksploatowane. Jak uniknąć zatrucia czadem? Dlaczego przy budowie kominka należy zwrócić szczególną uwagę na sam komin?

Na rynku istnieje obecnie wiele różnego rodzaju systemów grzewczych wykorzystujących paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drzewo itp.), ciekłe (różne oleje opałowe) bądź gazowe (na gaz ziemny i płynny). Niezależnie od tego, który z nich zostanie wybrany do ogrzewania domu lub budynku mieszkalnego, należy pamiętać, że nieprawidłowe użytkowanie każdego z nich może doprowadzić do groźnego wypadku. Prawidłowy dobór komina do kotła czy kominka w salonie nie jest jedynym warunkiem zachowania bezpieczeństwa.

Istotną kwestią jest regularne sprawdzanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) pod kątem drożności, szczelności i prawidłowego działania. Ich regularna kontrola przeprowadzana przez osobę posiadającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim pozwoli nie tylko monitorować prawidłową wydajność systemu grzewczego, ale przede wszystkim zagwarantuje, że nic nie będzie zagrażało naszemu zdrowiu i życiu.

Czad – cichy morderca

Zaniedbanie w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną m.in. śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, zwanego potocznie czadem. Jest on gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, co sprawia, że nie jesteśmy go w stanie zobaczyć ani poczuć, przez co stwarza szczególne niebezpieczeństwo zatrucia. Jest on również nieco lżejszy od powietrza, co powoduje jego łatwe mieszanie się z nim i rozprzestrzenianie. Potencjalne źródła, z których może rozprzestrzeniać się czad w domu, to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece kaflowe , kotły gazowe lub olejowe bądź kuchnie gazowe.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych paliw, m.in. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla czy ropy. Jego rozprzestrzenianie się spowodowane jest brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie, ale także z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego czy też uszkodzonego połączenia między kominami i piecami – mówi Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

To właśnie z powodu niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych i braku wentylacji, czad może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli przedostanie się on do układu oddechowego, wiąże się z hemoglobiną krwinek i hamuje oddychanie tkankowe. Głównymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia pamięci, utrata przytomności a nawet śpiączka.

Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, warto oprócz zlecania corocznej kontroli kominiarskiej dokonywać regularnych czyszczeń przewodów kominowych przy jednoczesnym usuwaniu sadzy zgromadzonej w osadniku z pieców węglowych. Warto również zamontować czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze.

Istotne jest również nadzorowanie drożności kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych. Nie warto podejmować się samodzielnej instalacji urządzeń i systemów grzewczych oraz ich napraw – należy zlecić to wykwalifikowanemu specjaliście.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.avto-poliv.com.ua

http://farm-pump-ua.com