Najlepsze Domy
Montaż podłóg winylowych

Montaż podłóg winylowych

Podłogi winylowe (LVT) coraz śmielej wkraczają na rynek. Są trwałe, praktyczne, estetyczne, a do tego sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Przedstawiamy możliwości ich montażu.

Podłogi winylowe (LVT) coraz śmielej wkraczają na rynek. Są trwałe, praktyczne, estetyczne, a do tego sprawdzają się niemal w każdych warunkach. Przedstawiamy możliwości ich montażu. 

Średni wskaźnik rocznego globalnego wzrostu rynku podłóg winylowych, według agencji Research and Markets, wyniesie 3,3% w latach 2015-2020. Ta prognoza nie dziwi - konsumenci coraz częściej wybierają rozwiązania szybkie i trwałe. Jeśli te cechy idą w parze z designem otrzymujemy produkt idealny. A co z jego montażem? Czy może być realizowany tylko przez doświadczonego fachowca? Czy podłogi winylowe należy kleić do podłoża?

Zanim o montażu, zacznijmy od podstaw. W przypadku LVT najważniejsze jest bowiem... równe podłoże. Dobrej jakości podłoże jest istotne w przypadku każdego rodzaju podłogi. Wytyczne dotyczące jego optymalnej wytrzymałości, wilgotności i równości znajdziemy w instrukcjach montażu wszystkich dobrych marek podłogowych. W przypadku podłóg winylowych, szczególne znacznie ma równość podłoża. Dlaczego?

LVT to elastyczna podłoga, wykonana z polichlorku winylu. Jest bardzo cienka - średnia grubość tego rodzaju paneli czy płytek to 3-5 mm. Te parametry sprawiają, że bardzo dobrze przylega ona do podłoża. Z jednej strony to dobrze - im mniej "głuchych" przestrzeni, tym podłoga jest cichsza w użytkowaniu. Istnieje jednak także druga strona medalu - ta cecha sprawia, że każda nierówność bardzo szybko staje się widoczna na powierzchni gotowej podłogi.

Ocenę podłoża najlepiej powierzyć profesjonalistom. Są wyposażeni w odpowiedni sprzęt pomiarowy. Jeśli podłoże nie spełni wymagań, konieczne będą prace naprawcze.

- Nierówności podłoża w szybki sposób można wyrównać za pomocą samorozlewnej masy niwelującej - wyjaśnia Maciej Załęski, doradca techniczny marki Uzin. - Do tego zadania warto wybierać masy samorozlewne o wysokiej chłonności powierzchni, a zarazem dużej wytrzymałości. Warto wiedzieć, że zastosowanie dobrej masy wyrównawczej zmniejsza zużycie kleju nawet o 10%!

Na stałe lub na pływająco

Kleić czy nie kleić? Oto jest pytanie! Podłogi winylowe to rodzaj pokrycia podłogowego, który można zarówno przytwierdzić na stałe do podłoża lub ułożyć "na pływająco" jak panele laminowane. Zarówno jeden, jak i drugi sposób ma swoje zalety i ograniczenia.

Przytwierdzenie posadzki do podłoża klejem wpływa na jej trwałość i stabilność. Niestraszne są dla niej nawet duże obciążenia (np. ciężkie meble czy duże regały sklepowe). W przypadku montażu podłogi winylowej w tzw. "mokrych" pomieszczeniach - jak łazienka czy strefa SPA - klejenie jest wręcz obligatoryjne - zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wylewki.

Podobnie kleić należy podłogę montowaną na instalacji ogrzewania podłogowego - za tym rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne - mniejsze straty ciepła.

Nie zawsze jednak klejenie jest możliwe, a czasem wręcz niepożądane, np. kiedy lubimy częste zmiany aranżacji wnętrza. Montaż podłogi w bezklejowym systemie loose-lay zwykle stosuje się także w przypadku mniejszych przestrzeni handlowo-usługowych (z uwagi na częstą rotację najemców) czy mieszkań pod wynajem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://adulttorrent.org

adulttorrent.org/search/eastboys

электроды по алюминию