REKLAMA
Najlepsze Domy
Kiedy warto zainstalować kocioł olejowy?

Kiedy warto zainstalować kocioł olejowy?

Kocioł NeOvo jest dostępny w dwóch wersjach: kondensacyjnej pod nazwą NeOvo Condens EFU i klasycznej – NeOvo EcoNOx EFU. Fot. De Dietrich
Kocioł NeOvo jest dostępny w dwóch wersjach: kondensacyjnej pod nazwą NeOvo Condens EFU i klasycznej – NeOvo EcoNOx EFU. Fot. De Dietrich
Choć kotły olejowe nie należą do najpopularniejszych rozwiązań grzewczych są przypadki, w których warto po nie sięgnąć. Zwłaszcza po nowoczesne, bardzo efektywne modele.

Choć kotły olejowe nie należą do najpopularniejszych rozwiązań grzewczych są przypadki, w których warto po nie sięgnąć. Zwłaszcza po nowoczesne, bardzo efektywne modele.

Zainstalowanie ogrzewania wykorzystującego paliwo olejowe jest dobrą alternatywą w przypadku, gdy dom znajduje się na posesji usytuowanej z dala od sieci gazu ziemnego. Olej ma tę przewagę nad gazem płynnym, że zbiornik na paliwo o pojemności do 1000 litrów można zamontować bezpośrednio w pobliżu kotła. Argumentem przemawiającym za umiejscowieniem kotłowni w pewnym oddaleniu od części mieszkalnej domu jest również fakt, że często kotły olejowe działają nieco głośniej niż gazowe. Jednak nowoczesne i wysokiej jakości materiały, z jakich wykonano kocioł i palnik, mogą zredukować ten hałas.

W ofercie producentów znajdują się kotły olejowe ze zintegrowanym zasobnikiem i bez niego. Podobnie jak w przypadku kotłów gazowych, rozwija się segment olejowych kotłów kondensacyjnych. Ich sprawność jest nieco niższa niż gazowych, ale nadal bardzo wysoka. Warto zaznaczyć, że eksploatacja kotłów olejowych jest tańsza od gazowych zasilanych gazem płynnym, a ten czynnik ma duże znaczenie dla pewnej grupy kupujących. W ostatnim czasie znacznie spadła cena uznawanego dotąd za dość drogie paliwa olejowego. Wszystko to sprawia, że kotły na olej stają się coraz popularniejszą alternatywą dla ogrzewania na gaz płynny.

Spełnić kryteria

Przykładem nowoczesnego kotła olejowego, spełniającego warunki Dyrektywy ErP, jest NeOvo. To kompaktowy stojący kocioł ze zintegrowanym olejowym palnikiem nadmuchowym, który zapewnia niską emisję NOx i CO, spełniając najsurowsze wymagania. Posiada moc 22,4 kW lub 29,8 kW (w zależności od wersji) i sprawność przy 30% (powrót 30°C) do 97,3% oraz etykietę B dla efektywności ogrzewania i c.w.u. (w przypadku wersji z podgrzewaczem).

Korpus kotła wykonano z żeliwa eutektycznego z trzyciągowym przepływem spalin, aby zagwarantować cichą pracę urządzenia. Kocioł dostępny jest w kilku wersjach: bez podgrzewacza c.w.u., z emaliowanym podgrzewaczem c.w.u. z wężownicą „Standard load” o pojemności 110 lub 160 litrów. Podgrzewacz umieszczono pod kotłem, aby zachować kompaktowy, jednolity wygląd. Dodatkowym, poza emaliowaniem, zabezpieczeniem podgrzewacza przed korozją jest anoda magnezowa.

Kocioł można zamówić w zestawie z konsolami sterowniczymi z wyświetlaniem licznika energii: B-Control – do regulacji obiegu bezpośredniego i obiegu c.w.u. (czujnik c.w.u. – opcjonalnie) oraz IniControl 2 – programowalną regulacją dla sterowania obiegu bezpośredniego i w zależności od podłączonego wyposażenia dodatkowego 1 obiegu c.w.u. oraz opcjonalnie 1 dodatkowego obiegu mieszaczowego.

Kocioł NeOvo jest także dostępny jako kocioł kondensacyjny pod nazwą NeOvo Condens. Wersja kondensacyjna wykonana w sprawdzonej technologii dwóch wymienników, żeliwnego i ceramicznego, dała w efekcie sprawność sięgającą 101,5%, co w kontekście wymagań Dyrektywy ErP oznacza klasę „A” efektywności energetycznej. Nowo zaprojektowany palnik spełnia natomiast najostrzejsze normy związane z emisją NOx i CO.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
onlyyou.od.ua

https://pillsbank.net

https://pillsbank.net