Najlepsze Domy
Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Łazienka to miejsce, które może pełnić wiele funkcji. Oprócz tej podstawowej – codziennej toalety – może być również domowym SPA czy miejscem na relaks. Ważnym elementem w zbudowaniu odpowiedniego nastroju jest oświetlenie. Radzimy, jak je zaprojektować, by było bezpieczne i zapewniało odpowiedni klimat.

Łazienka to miejsce, które może pełnić wiele funkcji. Oprócz tej podstawowej – codziennej toalety – może być również domowym SPA czy miejscem na relaks. Ważnym elementem w zbudowaniu odpowiedniego nastroju jest oświetlenie. Radzimy, jak je zaprojektować, by było bezpieczne i zapewniało odpowiedni klimat.

Planowanie oświetlenia łazienki najlepiej rozpocząć od wydzielenia stref, które będą potrzebowały odpowiedniego światła. W zależności od miejsca oraz jego funkcji powinniśmy wziąć pod uwagę inny rodzaj natężenia oraz odmienną barwę. W każdej łazience - bez względu na to, czy posiada dostęp do światła naturalnego, czy nie - niezbędne jest oświetlenie ogólne. Znajduje się ono w centralnej części sufitu, dzięki czemu równomiernie rozświetla całe pomieszczenie. Dobrze dobrane światło przyda się nie tylko podczas codziennej toalety, ale także w trakcie sprzątania. Kolejnym istotnym miejscem, które wymaga dobrego doświetlenia, jest bez wątpienia strefa lustra i umywalki.

Najlepiej oświetlić ten obszar dwiema lampkami umieszczonymi po obu stronach, mniej więcej na wysokości wzroku, dzięki czemu unikniemy występowania cieni na twarzy. Boczne oświetlenie może być ukryte w ramie lustra lub wyeksponowane. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie np. kinkietów lub opraw liniowych. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w osłony silnie rozpraszające światło, by nie było one zbyt intensywne dla naszych oczu – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.

Trzecim znaczącym obszarem, w którym coraz częściej montuje się dodatkowy obwód świetlny, są okolice wanny i prysznica. Jest to szczególnie cenne w przypadku, gdy strefa kąpielowa oddzielona jest od pozostałej części łazienki np. wnęką czy ścianką działową. Oświetlenie, poza praktycznymi aspektami, może stanowić również ciekawy akcent dekoracyjny. Dzięki umiejętnej aranżacji świateł, wnętrze łazienki nabiera niepowtarzalnego charakteru i swoistej atmosfery.

Możliwości w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele – stylizowane kinkiety, lampy wolnostojące czy światło punktowe, podkreślające dekoracyjne elementy ścienne. W małych łazienkach często stosuje się podświetlanie elementów, takich jak półki czy szafki, a także lampki LED wbudowane np. w fugę czy wzdłuż mebli. Takie rozwiązania nie tylko nadadzą naszej łazience charakteru, ale także optycznie powiększą wnętrze – tłumaczy Dariusz Kiełek.

Doświetlić każdy metr
Po określeniu wszystkich miejsc, w których chcemy zamontować światło, możemy przystąpić do wyboru odpowiednich żarówek oraz rodzaju lamp. Elementem warunkującym zakup oświetlenia będzie przede wszystkim wielkość wnętrza. W małych pomieszczeniach zaleca się zastosowanie centralnego światła sufitowego, które mocno doświetli łazienkę.

Dla uzyskania efektu rozproszenia światła warto umieścić lampy w suficie podwieszanym. We wnętrzu o powierzchni ok. 10 m² powinno się zastosować od trzech do czterech opraw z żarówkami halogenowymi lub zwykłymi o mocy 50W. W przypadku pojedynczego światła, na środku pomieszczenia, wymagana jest żarówka o mocy 75W. Im większe pomieszczenie, tym większe możliwości. W dużej łazience możemy pozwolić sobie np. na dekoracyjne żyrandole sufitowe lub ścienne, które świetnie podkreślą stylistykę wnętrza.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
steroid-pharm.com

www.steroid.in.ua

cialis kaufen billig