Najlepsze Domy
Jak uchronić dom przed utratą ciepła

Jak uchronić dom przed utratą ciepła

Aż 80% zapotrzebowania energetycznego domu stanowi energia potrzebna do ogrzania wnętrz. Dlatego utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach może spowodować odczuwalny wzrost wydatków na ogrzewanie. Jakimi drogami ucieka ciepło i jak temu zapobiec?

Do najbardziej narażonych na przenikanie ciepła miejsc należą: podłoga na gruncie, fundamenty, okna, a przede wszystkim ściany i dach.

Natomiast drogą bezpośredniej ucieczki ciepłego powietrza są przewody wentylacyjne. Pozbawione odpowiedniej izolacji główne przegrody zewnętrzne budynku mogą być odpowiedzialne aż za 60% strat energii.

Podejmując kroki zmierzające ku zminimalizowaniu zapotrzebowania energetycznego budynku, należy rozpocząć od projektu, poprzez odpowiedni dobór materiałów i rozwiązań, zakończyć na precyzyjnym wykonawstwie.

Izolacja dachu skośnego

Materiałem zalecanym do izolacji dachu skośnego jest m.in. lekka i sprężysta wełna mineralna szklana układana w dwóch warstwach.

Kawałki odpowiednio z naddatkiem przyciętej poprzecznie maty (ok. +2 cm do szerokości rozstawu krokwi) umieścić należy pomiędzy krokwiami.

Kolejna warstwa układana jest w poprzek oraz nabijana na wieszaki. Zadanie kończy się wpięciem profili typu C i zamontowaniem paroizolacji na powierzchni poddasza. Należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu ciągłości izolacji i eliminacji nieszczelności, a tym samym tzw. mostków cieplnych.

Podwójny układ, składający się np. z 180 mm Super-Maty między krokwiami i drugiej warstwy w postaci Multimax 30 o grubości 100 mm, zapewni bardzo wysoką izolacyjność przegrody i wyeliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych – zapewnia Sławomir Kocur, kierownik produktu Isover

Wysoce praktyczne są również nakrokwiowe rozwiązania izolacji poddasza, w tym najnowsze – Isover Renover. Rozwiązanie izolacyjne polega na zamocowaniu specjalnych belek z odpornej mechanicznie wełny szklanej, zaś pomiędzy belkami można zastosować lekką wełnę szklaną np. Super-Mata.

Każdorazowo renowację termiczną dachu należy poprzedzić odpowiednią analizą konstrukcyjną, która wykaże, jakiego rodzaju elementy konstrukcyjne (deski) powinny być wykorzystane przy takim rozwiązaniu do wzmocnienia/ustabilizowania konstrukcji więźby dachowej oraz montażu poszycia dachu (np. z dachówki ceramicznej).

Dla ułatwienia procesu zakupowego, Isover poza belkami wełnianymi wprowadził do swojej oferty również deski (pomocnicza deska konstrukcyjna z drewna zgodnego z normą PN-D-94021 w relacji do klasy wytrzymałościowej wg PN-EN 338), o wymiarach odpowiadających zapotrzebowaniu przeważającej części polskich dachów w domach jednorodzinnych w tym zakresie. Wykorzystując rozwiązanie nakrokwiowej izolacji lub termomodernizacji dachu, cały proces nie wymaga ingerencji we wnętrze budynku – radzi ekspert Isover.

Izolacja ścian zewnętrznych

Przy izolowaniu ścian zewnętrznych tzw. metodą „lekką-mokrą” (BSO) płyty wełny mineralnej powinny po zamontowaniu stanowić jednolitą płaszczyznę bez szczelin, które mogą być miejscem występowania mostków liniowych.

Klejąc poszczególne elementy, mocujemy je od dołu do góry mijankowo, pamiętając, aby na narożnikach stosować jedynie odpowiednio docięte płyty całe lub połówkowe. Wszystkie te zabiegi pozwolą uniknąć stworzenia w izolacji miejsc słabych mechanicznie oraz narażonych na niekontrolowane straty ciepła.

Okna i fundamenty

Dążąc do poprawy komfortu termicznego w domu, warto zwrócić uwagę również na izolację okien, podłogi na gruncie i fundamentów.

Okna z kolei muszą być osadzone w samej izolacji, a nie jedynie nią otoczone. Wełna mineralna powinna przylegać bezpośrednio do ościeży. Przy oknach zamontowanych przed licem ściany niezbędne jest wykonanie nacięcia w izolacji, które pozwoli zachować maksymalnie szczelne połączenie ramy okiennej z warstwą wełny mineralnej – mówi Sławomir Kocur z Isover.

Dobrej jakości produkty izolacyjne zapewniają ponadto wysoki stopień ochrony nie tylko przed przenikaniem ciepła, ale i dźwięków, dbając tym samym tak o komfort termiczny, jak i akustyczny.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
cleansale.kiev.ua

защита двигателя полигон

http://arbud-prom.com.ua