Najlepsze Domy
Jak przeprowadzić gruntowny remont ścian w domu

Jak przeprowadzić gruntowny remont ścian w domu

Wchodząc do domu z rynku wtórnego musimy liczyć się z szeregiem niespodzianek pozostawionych przez poprzednich mieszkańców, np. pozostałości starych farb, popękane kafelki, podniszczone tapety itp. Są to niedogodności, które wymagają gruntownego remontu. Warto wiedzieć jak go sprawnie przeprowadzić, by poprawić stan wizualny wnętrza.

We wnętrzu nieodnowionego domu najczęściej będziemy mieć do czynienia ze starą tapetą, łuszczącymi się farbami, niemodnymi lamperiami oraz zmatowiałymi, spękanymi kaflami.

Wobec każdego z nich należy zastosować inne sposoby usuwania, jednak cel jest ten sam: odnowienie ścian i przygotowanie podłoża pod nowe warstwy dekoracyjne.

Podstawowe czynności przy odnawianiu ścian

Po usunięciu starych warstw wierzchnich (farb, tapet, kafli), najważniejszą rzeczą jest wyrównanie i zagruntowanie ścian. Przez lata mogło na nich dojść do spękania, powstania rys, wgnieceń. Przy tym powinniśmy sprawdzić również równość ścian – zakrzywienia nie powinny wynosić więcej niż 10 mm.

Wszelkie nierówności czy ubytki wypełniamy i wyrównujemy masą szpachlową lub gipsową. Przed ich nałożeniem powierzchnię należy pokryć gruntem. Jeśli jest taka potrzeba nakładamy na koniec tynk dekoracyjny – radzi Marek Zając, ekspert z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej.

Przeważnie sami jesteśmy  w stanie określić jakich prac będzie wymagało odnowienie mieszkania, oszacować czas naprawy, określić czy dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a także czy na pewno możemy samodzielnie wykonać remont. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii fachowca, który oceni stan ścian i sporządzi kosztorys napraw.

Stara tapeta

Często spotykaną pozostałością po dawnych mieszkańcach są tapety. Niektóre pozostają w całkiem dobrym stanie, jednak wcale nie oznacza to, że musimy je zostawiać dlatego, że jeszcze trzymają się ściany.

Po zerwaniu tapet, a przed przystąpieniem do prac renowacyjnych oczyszczamy ścianę z pozostałości kleju. Możemy wykorzystać do tego ciepłą wodę z mydłem lub letnią wodę z płynem do naczyń. Dopiero tak oczyszczona ściana nadaje się do dalszej obróbki.

Nierówne ściany z farbą

To, co na pewno zastaniemy w mieszkaniu, to stare farby. Ich warstwy mogą się łuszczyć lub być po prostu brudne – z plamami, śladami po działaniach dzieci, zaciekami. Jeśli mieszkały w nim wcześniej osoby palące, pomieszczenia z całą pewnością przeszły zapachem tytoniu. Tak czy inaczej – farby kwalifikują się do usunięcia. Wystarczy zwilżyć je ciepłą wodą, a następnie użyć szpachelki.

Po usunięciu wszystkich warstw sprawdźmy poziom ścian za pomocą poziomicy. Wszelkie nierówności i krzywizny wyrównujemy za pomocą masy szpachlowej.

Lamperie, czyli farby olejne

Lamperie, dawniej popularne, najczęściej spotykane w budynkach oświatowych (szkoły, urzędy),
w prywatnych mieszkaniach głównie w kuchniach, łazienkach, przedpokojach, korytarzach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w czyszczeniu.

Jednak lata świetności tego wynalazku dawno minęły, zastąpione przez bardziej estetyczne i praktyczne środki, więc możemy bez zbędnego sentymentu z nich zrezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że warstwy farby olejnej są szczególnie trudne do usunięcia. Żeby się ich pozbyć, trzeba wszystkie warstwy zeskrobać, aż do tynku.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.exstraeconom.kiev.ua

Шпанская мушка

http://agroxy.com