Najlepsze Domy
Jak dbać o klinkier?

Jak dbać o klinkier?

Elewacja to wizytówka każdego domu, dlatego musi spełniać najwyższe kryteria estetyczne i techniczne, zwłaszcza w obliczu niełatwych, zmiennych warunków atmosferycznych, z którymi przyjdzie jej się mierzyć. Inwestorzy, coraz częściej wybierający ten dekoracyjno – budowlany surowiec, oczekują od wykonawców gwarancji długoletniego, bezproblemowego użytkowania, a tu z pomocą przychodzi doświadczenie profesjonalistów, wysokiej jakości klinkier i odpowiednio dobrana chemia budowlana.

Cegły klinkierowe są naturalnym materiałem powstałym w wyniku wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1000°). To właśnie proces produkcji zapewnia im wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Eksperci budowlani oceniają, że ceglana elewacja to inwestycja nawet na sto lat. Ponadto cegły klinkierowe nie zmieniają barwy, nawet pod wypływem długotrwałego działania promieni słonecznych, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykonana z nich elewacja nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, nie wnika w nią także brud i kurz, a ewentualne zabrudzenia łatwo wyczyścić myjką ciśnieniową.

Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość nie straszne im niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet najcięższe mrozy. Cegła, poza czynnikami atmosferycznymi, jest odporna również na korozję biologiczną oraz działanie środków chemicznych, m.in. kwasów.

Cegły klinkierowe to materiał wyjątkowo uniwersalny. W ofercie firmy Röben znaleźć można propozycje zarówno dla fanów tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych rozwiązań. Do każdego ze stylów można dobrać odpowiedni rodzaj oraz barwę cegły. Inwestorzy mogą wybrać produkty w odcieniach czerwieni czy żółci, ale też coraz bardziej popularne ciemniejsze i chłodne kolory, np. szarość, czerń, grafit, srebro, a nawet biel. W osiągnięciu zakładanego efektu pomogą także oryginalne wykończenia lica: gładkie, postarzane, ryflowane czy przypominające wykonywane ręcznie cegły – mówi Krzysztof Omilian, ekspert firmy Röben.

Dla wielu inwestorów nie bez znaczenia będzie też fakt, że dom z ceglaną elewacją jest dobrą i długoterminową inwestycją. Choć na początku inwestycji koszt zakupu cegieł jest nieco wyższy niż alternatywnych warstw elewacyjnych, to elewacja wykonana z klinkieru nie wymaga dodatkowych wydatków eksploatacyjnych, w przeciwieństwie do tynku i powłoki malarskiej, które trzeba odświeżać i malować co kilka lat. Jej zastosowanie podnosi wartość materialną całego budynku, co będzie szczególnie istotne w momencie późniejszej odsprzedaży.

Ochrona od podstaw

Murowanie z cegły klinkierowej wymaga szczególnej staranności - od jakości tego etapu pracy zależy bowiem estetyczny wygląd całego budynku. Jak się do niego przygotować?

Uszczelnienie

Pierwszą warstwę zaprawy do murowania klinkieru układa się na wybudowanym wcześniej i odpowiednio uszczelnionym fundamencie. Odpowiednie uszczelnienie podstawy całej konstrukcji zapobiegnie kapilarnemu podciąganiu wody z podłoża i wytworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę, a co za tym idzie „od podstaw” ochroni mur przed nieprzyjaznym wpływem wody na ten materiał.

Murowanie

Podczas murowania bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju zaprawy do określonego typu cegieł. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych zapraw o czystym kruszywie z dodatkami uszczelniającymi i wiążącymi wapno wewnątrz zaprawy. Wybór odpowiedniej zaprawy do murowania klinkieru zapewnia ponadto swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu oraz mniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
https://best-mining.com.ua

https://progressive.ua