Najlepsze Domy
Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP). Wejdzie w życie już 26 września br.

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP). Wejdzie w życie już 26 września br.

Już 26 września 2015 roku, czyli lada dzień, wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań technicznych oraz oznakowania urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody. Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu będą one musiały zostać opatrzone specjalną etykietą informującą o klasie efektywności energetycznej,

Już 26 września 2015 roku, czyli lada dzień, wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymagań technicznych oraz oznakowania urządzeń grzewczych i pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody. Zgodnie z unijną dyrektywą ErP w sprawie ekoprojektu będą one musiały zostać opatrzone specjalną etykietą informującą o klasie efektywności energetycznej, a także poziomie mocy grzewczej i akustycznej. Co dokładnie zmienia dyrektywa i które urządzenia grzewcze będą podlegać nowym wymogom? Wyjaśnia to Andrzej Karpiński - ekspert firmy Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o.

Nowe przepisy w służbie ekologii

Europejska dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP), która wejdzie w życie pod koniec września tego roku, to kolejny krok na drodze do zmniejszenia ilości energii niepotrzebnie zużywanej przez domowe urządzenia elektryczne oraz systemy grzewcze. Stanowi ona także ukłon w stronę konsumentów, którzy zyskają rzetelne i jasne informacje na temat zapotrzebowania energetycznego kupowanego sprzętu.

Nowe przepisy unijne określają minimalne wymagania w zakresie efektywności energetycznej urządzeń grzewczych oraz c.w.u., a także nakładają na producentów oraz sprzedawców obowiązek powiadamiania klientów o efektywności energetycznej kotła czy też podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Informacja taka musi znaleźć się na specjalnej etykiecie, umieszczonej w widocznym miejscu przedniej części urządzenia”, wyjaśnia Andrzej Karpiński – Kierownik Działu Kogeneracji w firmie Wolf Technika Grzewcza sp. z o.o. Bardzo istotny jest również fakt, że w przypadku całego systemu grzewczego, np. będącego połączeniem kotła kondensacyjnego z instalacją solarną, etykietę muszą nie tylko poszczególne elementy, ale także system jako całość - dodaje ekspert.

Etykieta efektywności energetycznej i specyfikacja techniczna urządzenia nie jest nowością dla polskich konsumentów, ponieważ od lat wymagana była dla produktów z segmentu RTV, AGD czy oświetlenia.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
steroid-pharm.com

rtic softpak 30