Najlepsze Domy
Energooszczędne oświetlenie. Dlaczego warto je zastosować

Energooszczędne oświetlenie. Dlaczego warto je zastosować

Wymiana tradycyjnych żarówek wolframowych na energooszczędne źródła światła pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dalsze oszczędności zapewni zmiana w aranżacji pomieszczeń i systemy sterujące oświetleniem.

Wymiana tradycyjnych żarówek wolframowych na energooszczędne źródła światła pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dalsze oszczędności zapewnią zmiana w aranżacji pomieszczeń i systemy sterujące oświetleniem.

Redukując zużycie energii elektrycznej, nie tylko oszczędzamy pieniądze, lecz również wpływamy na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery – w Polsce prąd wciąż w większości jest produkowany w elektrowniach węglowych. Tradycyjne żarówki są jednymi z najbardziej energochłonnych źródeł światła, gdyż ich sprawność wynosi zaledwie 5% – tyle pobieranej energii jest przetwarzane w światło widzialne. Pozostałe 95% jest zamieniane w energię cieplną.

Do nowoczesnych źródeł światła zaliczymy świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe i diody LED. Mają one sprawność na poziomie do 25% i potrzebują znacznie mniej energii do działania. Są również kilkukrotnie trwalsze od żarówek.

Zobacz także: Dom ze styropianu - czy to możliwe?

Za ich wadę można jednak uznać barwę światła. Emitują dość chłodny blask, zwłaszcza w porównaniu z ciepłym światłem żarówek tradycyjnych. Rynek oświetleniowy przechodzi jednak w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Najpierw pojawiły się żarówki energooszczędne, obecnie producenci coraz częściej prezentują energooszczędne źródła światła o temperaturach barwowych zbliżonych do blasku słonecznego.

Żarówki energooszczędne 

Energooszczędna świetlówka kompaktowa, popularnie nazywana żarówką energooszczędną, to obecnie najpopularniejsze energooszczędne źródło światła. Koszt zakupu świetlówki kompaktowej jest stosunkowo niski, co powoduje, że jest ona stosowana w większości pomieszczeń. Modele, których jasność świecenia odpowiada tradycyjnej 100-watowej żarówce, zużywają 20–30 watów energii elektrycznej. Jest to spora różnica pozwalająca na znaczne zredukowanie rachunku za energię elektryczną.

Philips Lighting (1).jpg
Philips Lighting (1).jpg

Fot. Philips Lighting

Zaletą świetlówek kompaktowych jest też ich duża trwałość. Funkcjonują od 6.000 do 15.000 godzin, czyli 6–15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Niestety technologia ta ma też swoje wady. Największa z nich to duży pobór prądu podczas włączania. W tym czasie żarówka pobiera energię odpowiadającą 5 minutom jej normalnego świecenia. Dlatego lepiej nie gasić jej, jeśli opuszczamy pokój tylko na chwilę. Ponadto przy częstym włączaniu i wyłączaniu skraca się znacznie ich żywotność, a wraz z upływem czasu zmianie ulega także barwa emitowanego światła.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
monaliza.kiev.ua/catalog/zaporozhye/

https://proffitness.com.ua

Bison Coolers review