Najlepsze Domy
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - komfort i oszczędności

Elektryczne ogrzewanie podłogowe - komfort i oszczędności

Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, niski koszt inwestycyjny i zwiększona estetyka wnętrz to tylko niektóre zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne.

Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, niski koszt inwestycyjny i zwiększona estetyka wnętrz to tylko niektóre zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego, które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne.

Jeśli dodamy do tego wysoką efektywność oraz łatwość montażu i sterowania, takie rozwiązanie staje się kuszącą alternatywą dla tradycyjnych instalacji grzewczych.

Jak to działa?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można realizować za pomocą specjalnych przewodów lub mat grzejnych, które podłącza się do źródła prądu. Przewody montowane są na etapie budowy i układane w wylewce betonowej zanim zostanie ona wykonana. Maty grzejne układa się natomiast na gotowej wylewce betonowej za pomocą kleju lub cienkiej wylewki samopoziomującej. Pierwsze rozwiązanie jest więc możliwe w przypadku budowy nowego domu. Zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego w przypadku już zamieszkałego domu będzie realne tylko podczas remontu podłogi i przy wykorzystaniu mat grzejnych.

Istnieją dwa rodzaje elektrycznego ogrzewania podłogowego: bezpośrednie i akumulacyjne. Ogrzewanie bezpośrednie instalowane jest najczęściej przy pomocy mat grzejnych, które układa się na wylewce bezpośrednio pod płytkami czy panelami. Bardzo często rozwiązanie to stosuje się na piętrach, żeby dodatkowo nie obciążać stropu. Mata pobiera prąd przez całą dobę (z przerwami regulowanymi termostatem temperaturowym i czasowym), korzystając z prądu według jednej taryfy.

Inaczej jest w przypadku ogrzewania akumulacyjnego. Może być ono zamontowane tylko za pomocą przewodów, które układa się głębiej w wylewce, wykorzystując pojemność cieplną warstwy betonowej o grubości ok. 8-10 cm. Warstwa ta akumuluje ciepło w czasie tańszej obowiązującej taryfy, czyli np. w nocy w przypadku systemu dwutaryfowego. W ciągu dnia zaś stopniowo oddaje zgromadzone ciepło. System ten obarczony jest jedna podstawową wadą – bezwładnością – praktycznie nie możemy nim sterować.

Nie tylko w łazience

Do niedawna, ze względu na spore koszty energii elektrycznej, podłogowe ogrzewanie elektryczne było jedynie dodatkową formą docieplania pomieszczeń, głównie łazienki, kuchni czy wiatrołapu. Prąd nie staniał, jednak coraz lepsze parametry cieplne materiałów, z których obecnie buduje się domy oraz ich wysoka termoizolacyjność sprawiają, że podłogówka elektryczna może stać się ogrzewaniem podstawowym.

Z technicznego punktu widzenia nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i coraz częściej zdarzają się takie realizacje, zwłaszcza w domach pasywnych. Warto jednak podkreślić, że w budynkach narażonych na duże straty ciepła koszty eksploatacji podłogówki elektrycznej mogą znacznie przewyższać opłaty za tradycyjne centralne ogrzewanie. I nie zrównoważą ich nawet niskie koszty inwestycyjne.

Prawie same zalety

Jednak w dobie, kiedy coraz bardziej powszechne stają się domy energooszczędne, elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe ma szansę na jeszcze większą popularność. Jej zalety są bowiem nieporównywalne z tradycyjnym ogrzewaniem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
kapli.kiev.ua/oborudovanie-dlya-kapelnogo-poliva/

www.velomarket.org.ua

h-school.kiev.ua