Najlepsze Domy
E.L.F., czyli farby bezpieczne dla zdrowia

E.L.F., czyli farby bezpieczne dla zdrowia

E.L.F. – to symbol dbałości o zdrowie osób zawodowo zajmujących się malowaniem. Wiele lat temu zaczęto dostrzegać w krajach Europy Zachodniej wpływ lotnych związków organicznych (LZO) na proces pogarszającego się zdrowia w zawodzie malarskim. Wdychane razem z powietrzem związki, uwalniające się podczas aplikacji i schnięcia farb, przenikały przez pęcherzyki płucne do krwioobiegu.

Codzienna praca zawodowa powodowała dostarczanie do organizmu kolejnych dawek, które odkładały się w organizmie prowadząc stopniowo do degradacji narządów wewnętrznych, począwszy od nerek i wątroby będących filtrami naszego organizmu, do uszkodzeń układu pokarmowego, nerwowego i rozrodczego. Reakcją na te zagrożenia było wprowadzenie przez UE w latach 2007 i 2010 przepisów ograniczających zawartości lotnych związków organicznych w farbach. Dziś limit zawartości LZO w krajach Unii Europejskiej (więc i w Polsce) wynosi 30 g/litr matowej farby wewnętrznej do ścian i sufitów.

Temat jest szczególnie istotny w przypadku osób zawodowo zajmujących się malowaniem, które na co dzień mają kontakt z farbą. Wówczas każdy gram LZO mniej – ma znaczenie.

Oprócz lotnych związków organicznych istnieją też półlotne związki organiczne (popularnie zwane plastyfikatorami lub zmiękczaczami). Jeśli są zastosowane w jakimś produkcie, uwalniają się z niego podobnie jak LZO.

Znak E.L.F. na produktach Caparol oznacza, że całkowita emisyjność jest ograniczona niemal do zera, Warto wiedzieć, że tak niski poziom emisyjności nieosiągalny jest dla wielu farb reklamowanych na naszym rynku jako farby antyalergiczne.

 Czytaj także: Syndrom Chorego Budynku.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
герметик

www.monaliza.kiev.ua