Najlepsze Domy
Duże oblicze małego domu

Duże oblicze małego domu

Częstą bolączką właścicieli małych domów jest brak przestrzeni oraz wrażenie ciasnoty w mieszkaniu.

Częstą bolączką właścicieli małych domów jest brak przestrzeni oraz wrażenie ciasnoty w mieszkaniu. Wbrew powszechnej opinii nie jest to "zło konieczne", a wielokrotnie wynika ze źle dobranego projektu i niewłaściwej aranżacji wnętrza. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby mały dom zyskał funkcjonalne i duże oblicze.

Planując mały dom, przede wszystkim powinniśmy skupić się na jego funkcjonalności. Główną zasadą jest tutaj oszczędzanie powierzchni kosztem rezygnacji z niektórych pomieszczeń. Błędem jest pomniejszanie istniejących wnętrz. Pamiętajmy, aby był to wybór przemyślany i odpowiadał naszym realnym potrzebom.

Chęć posiadania okazałego salonu lub przestrzennej kuchni często prowadzi do rezygnacji z pomieszczeń gospodarczych lub dodatkowej łazienki. To kolejny błąd. Dodatkowa łazienka zapewnia wygodny dostęp dla odwiedzających nas gości, a także służy jasnemu podziałowi na strefy prywatną (z łazienką wyłącznie dla domowników) i dzienną. Z kolei pomieszczenia gospodarcze – choć zajmują miejsce – pozwolą utrzymać porządek w domu.

Aranżację małego domu ułatwią płytkie pomieszczenia o szerokim kształcie. Są przy tym nie tylko bardziej ustawne, ale i wydają się większe.

Żelazną zasadą dotyczącą planowania przestrzeni w małych domach jest jej wykorzystanie do maksimum. Przykładowo, niezagospodarowane wolne miejsce – np. nad garażem – może posłużyć za dodatkowy schowek na sprzęty domowe lub jako pokój gościnny albo gabinet.

Aby zyskać dodatkową przestrzeń można zaplanować open space'y łączące np. kuchnię z salonem. Złączone ze sobą pomieszczenia możemy umownie oddzielić akcentem w postaci fotela, lampy czy kwietnika.

Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym, zastępującym ciężkie i grube ściany są drzwi przesuwne – często stosowane na niewielkich przestrzeniach.

Sposobem na pozbycie się zbędnych ścian jest ograniczenie do minimum ciągów komunikacyjnych w postaci korytarzy i klatek schodowych. Nie tylko zajmują one miejsce, ale potęgują również wrażenie ciasnoty w małym domu. Dobrym pomysłem jest włączenie ich w przestrzeń dzienną. Pozbawione klatki schodowej otwarte na salon, mogą stać się efektownym elementem aranżacyjnym wnętrza. Powstałą pod nimi przestrzeń możemy zagospodarować poprzez montaż kilku półek lub drzwi przesuwnych – tworząc niewielkie pomieszczenie gospodarcze lub garderobę.

Wizualne triki
Nawet najmniejszy dom możemy wykończyć i zaaranżować w taki sposób, aby wydawał się większy. Do dyspozycji mamy wiele sztuczek. Przede wszystkim jasne kolory. Ściany pomalowane farbami w jasnych, pastelowych odcieniach odbijają światło i nadają wnętrzu wrażenia przestronności.

Zamiast tradycyjnej możemy zastosować specjalną farbę z optycznym rozjaśniaczem, odbijającym dwa razy więcej światła przy takim samym kolorze. Jasną kolorystyką kierujmy się także kupując zarówno meble, jak i akcesoria okienne. Pamiętajmy przy tym, że żaluzje i rolety zajmują mniej miejsca niż firany i ciężkie zasłony. Unikajmy natomiast barw ciemnych oraz intensywnych, które przyciągają wzrok, przez co optycznie zwężają przestrzeń.

Przyciągać wzrok i stwarzać wrażenie mniejszego wnętrza będą również wszelkie nadruki na ścianach, dlatego lepiej postawić na prostotę.

Lekkie i proste powinny być także meble w małych domach. Masywne ławy i kanapy nie tworzą zgranej kompozycji z niewielkim metrażem i mogą go dodatkowo pomniejszyć. Jednym ze sposobów na wizualne powiększenie wnętrza za pomocą mebli są gładkie i lśniące powierzchnie, które działają na zasadzie luster. Tych też nie powinno zabraknąć w małym domu.

Najprostszym sposobem na powiększenie optyczne wnętrza jest pomalowanie ścian i sufitu tym samym kolorem. Odpowiednie zestawienie barw o podobnych odcieniach pozwala również na manipulowanie kształtem pokoju. I tak – na przykład – wąskie i długie możemy optycznie poszerzyć malując przeciwległe ściany tym samym kolorem, a niskie pokoje wydadzą się wyższe jeżeli sufit oraz fragment ściany pod sufitem pomalujemy farbą o ton jaśniejszą.

Na odbiór wizualny wnętrz wpływ ma także podłoga. Zrezygnujmy z różnych posadzek w poszczególnych pomieszczeniach na rzecz jednego materiału w każdym pokoju. Jeżeli dodatkowo zrezygnujemy z progów w drzwiach, wrażenie większej powierzchni będzie jeszcze silniejsze. W małych domach nie powinno się stosować dużych wzorzystych dywanów – lepszym rozwiązaniem jest niewielki dywanik, stanowiący akcent dekoracyjny.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.jaamboo.com.ua

cheap online pharmacy