REKLAMA
Najlepsze Domy
Dom inteligentny = dom oszczędny

Dom inteligentny = dom oszczędny

W trosce o energooszczędność naszego domu warto sprawić, aby stał się on inteligentny. Wówczas sam zadba o zużycie energii elektrycznej i zapobiegnie stratom ciepła.

Ponieważ w domu inteligentnym wszystkie urządzenia składające się na system są ze sobą powiązane, centrala dysponuje wieloma przydatnymi informacjami. Może chociażby zebrać dane na temat tego, który z domowych sprzętów zużywa najwięcej energii, przekazując je domownikom. Może również „zarządzić” wyłączenie urządzenia, który pozostaje przez dłuższy okres w trybie standby i nieużywane pobiera energię.

Warto mieć na uwadze jeszcze jedno dobrodziejstwo współczesnej technologii. Coraz częściej bowiem elektryczne instalacje inteligentnych domów czerpią część swojej energii z paneli fotowoltaicznych, co dodatkowo niweluje koszty pracy tychże urządzeń i w efekcie przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Mogą to być zarówno klasyczne panele montowane na dachach domów, jak i rozwiązania zintegrowane z innymi elementami budynku.

Duży efekt małych zmian

Jeśli z dozą zdrowego sceptycyzmu podchodzimy do instalacji pełnego systemu zarządzania budynkiem, możemy zdecydować się na szereg indywidualnych rozwiązań spod szyldu „smart”, które podniosą komfort codziennego funkcjonowania domowników i pozwolą zaoszczędzić energię. Z uwagi na popularność idei inteligentnego domu, coraz więcej urządzeń instalowanych indywidualnie, możemy w późniejszym okresie zintegrować z centralnym systemem sterowania budynkiem. Możemy zatem najpierw wypróbować zalety indywidualnej inteligencji, a później ewentualnie zainwestować w podniesienie IQ całego domu.

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie energii elektrycznej jest montaż oświetlenia, działającego w oparciu o czujniki ruchu. Jego instalacja może przyczynić się do oszczędności energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie rzędu nawet 30%. Integrując instalację z czujnikami natężenia światła w pomieszczeniu zapobiegniemy również jego włączaniu się w trakcie dnia, pomimo obecności domowników w pokoju.

Najczęściej zautomatyzowanym elementem posesji jest brama garażowa. Warto rozważyć wymianę napędu na energooszczędny i superszybki. Ten drugi przyda się zwłaszcza wówczas, gdy garaż jest włączony w bryłę domu. Dzięki prędkości, z jaką napęd otwiera i zamyka bramę, zachodzące w trakcie tego procesu straty ciepła z wnętrza budynku są ograniczane do niezbędnego minimum, co w znacznym stopniu poprawia również bilans energetyczny całego budynku. Jeśli napęd jest przy tym energooszczędny, będzie zużywał znikome ilości energii elektrycznej pozostając w trybie standby.

Przyjrzyjmy się również rozwiązaniom BIPV. Skrót ten pochodzi od angielskiego zwrotu „building integrated photovoltaics” i oznacza fotowoltaikę zintegrowaną z budynkiem. Producenci materiałów budowlanych – zwłaszcza stolarki otworowej – od kilku lat eksperymentują z możliwościami, jakie daje fotowoltaika. Na rynku znajdziemy na przykład rolety i okna, sterowanej elektrycznie, zaopatrzone w niewielkie panele fotowoltaiczne. Dzięki ich obecności napęd takiego elementu budynku jest zasilany energią ze słońca, nie powodując wzrostu rachunków za prąd.

Ekspansja nowinek technologicznych, konieczność oraz pewna moda na bycie eko, a także świadomość społeczeństwa, które nie chce topić pieniędzy w kolosalnych rachunkach z pewnością zaowocują kolejnymi innowacjami w najbliższej przyszłości. Warto już teraz zainteresować się tematem. W końcu zarówno inteligencja, jak i oszczędność to cechy idealnego wybranka, a dom to przecież wybranek na całe życie.

 

Autor: Anna Sołomiewicz

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
www.seotexts.com

https://agroxy.com