Najlepsze Domy
Dom inteligentny = dom oszczędny

Dom inteligentny = dom oszczędny

W trosce o energooszczędność naszego domu warto sprawić, aby stał się on inteligentny. Wówczas sam zadba o zużycie energii elektrycznej i zapobiegnie stratom ciepła.

W trosce o energooszczędność naszego domu warto sprawić, aby stał się on inteligentny. Wówczas sam zadba o zużycie energii elektrycznej i zapobiegnie stratom ciepła.

Rozwój technologiczny, którego jesteśmy świadkami w ciągu ostatniej dekady przyczynił się do zautomatyzowania przestrzeni wokół nas. Wiele czynności, które kiedyś musieliśmy wykonywać ręcznie, dziś robią za nas najróżniejsze urządzenia. Wyręczani jesteśmy w tak prozaicznych czynnościach, jak zamykanie okien, podlewanie ogrodu czy włączanie i wyłączanie światła. Przyzwyczajeni do komfortu, jaki oferują „smart” rozwiązania, coraz częściej rozważamy zainstalowanie w domu systemu inteligentnego budynku.

Inteligentny czy energooszczędny?

Jednocześnie w ciągu ostatnich lat wzrosła wśród nas świadomość roli, jaką odgrywają w naszych domach energooszczędne rozwiązania. Zwracamy uwagę na oznaczenia sprzętu AGD, wybieramy okna w standardzie energooszczędnym lub pasywnym, interesują nas właściwości termiczne materiałów wznoszeniowych. I również – całkiem zrozumiale – zaczynamy się zastanawiać, czy dom nad którym kontrolę sprawuje zaawansowany system nowoczesnych urządzeń nie będzie pełnił jednocześnie roli pożeracza energii. Okazuje się, że nie. A co więcej, może wręcz tę energię pomóc zaoszczędzić.

Korzenie automatyki domowej wywodzą się bowiem właśnie z poszukiwania rozwiązań, które pomogłyby zaradzić kryzysowi energetycznego w przeszłości, a także w rosnącej świadomości potrzeby ochrony środowiska. Dzisiejsze inteligentne budynki są wynikiem właśnie tychże zjawisk. Urządzenia wykorzystywane w systemach sterowania budynkami nie wymagają dużych ilości energii, aby je zasilić. Z kolei korzyści, jakie ze sobą niosą potrafią w znacznym stopniu przyczynić się do oszczędności zarówno energii elektrycznej, cieplnej czy chociażby wody.

System dowodzenia 

Dom nazywamy inteligentnym wówczas, gdy szereg rozwiązań, jak chociażby czujniki ruchu i światła, napędy bram garażowych czy automatycznie otwieranych okien, rolety, zasłony, a nawet sprzęt RTV zintegrowane zostały w jedną, kompleksową instalację. Nad całym systemem pieczę sprawuje jednostka centralna, która pełni funkcję dowódcy, reagującego na pracę poszczególnych urządzeń. Korzystając z dostępnych narzędzi, inteligentny dom potrafi zatroszczyć się o komfort i ekonomiczność naszego codziennego życia, eliminując jednocześnie ryzyko związane z błędem ludzkim.

Przykładowo, kiedy zapominalscy wyjdą z domu i pozostawią włączone światło, inteligentny budynek wyłączy je za nich sam, działając w oparciu o zaprogramowany scenariusz oraz docierające do niego dane, np. z czujników ruchu, które poinformują go o tym, że dom jest pusty. W ten sposób zaoszczędzona zostanie energia wykorzystywana na oświetlenie. Podobnie, inteligentny dom może obniżyć temperaturę w budynku, gdy odczyta, że nie ma w nim domowników i tym samym zmniejszyć zużycie energii cieplnej (a w lecie – klimatyzacji).

Inteligentny dom jest w stanie odczytać również aurę pogodową. Czujniki deszczu zamontowane przy oknie mogą poinformować o konieczności jego zamknięcia, duże nasłonecznienie zaowocuje zasłonięciem w upalne lato rolet i żaluzji, wspomagając wydajność wentylacji. W deszczowe dni centrala może również zaniechać podlania ogrodu. Dzięki temu, nie tylko oszczędzimy wodę, ale także energię elektryczną potrzebną do uruchomienia zraszaczy.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
куда вложить деньги

депозитные ставки

https://pillsbank.net