Najlepsze Domy
Czym kierować się przy wyborze nowych okien?

Czym kierować się przy wyborze nowych okien?

Wybór okna nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli zależy nam na zakupie modelu, który będzie charakteryzował się wysoką energooszczędnością, dobrą akustyką czy po prostu komfortowym użytkowaniem. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien i jakimi kryteriami kierować?

Okno jest tym elementem domu, które przede wszystkim musi dobrze spełniać swoje funkcje użytkowe.

Właściwie osadzone i odpowiednio dopasowane pod względem parametrów technicznych potrafi bowiem skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając znacząco na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Doskonale pełni również rolę bariery przed hałasem, zapewniając wewnątrz domu spokój i ciszę.

Aby jednak tak się stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by nie popełnić błędu i zdecydować się na model spełniający nasze potrzeby i oczekiwania.

Energooszczędność skryta pod symbolami

Zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest jeden z kluczowych parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła Uw.

Im niższy współczynnik przenika ciepła Uw dla całego okna, tym mniejsza ilość energii ucieka przez stolarkę okienną. Według aktualnie obowiązujących przepisów polskiego prawa budowlanego maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K. Jeżeli zależy nam jednak na oknach, o których powiedzieć można, że są one super energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.

W dużej mierze niską wartość tego parametru osiąga się między innymi dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi np. argonem, co pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła nawet o 10%. Kolejną istotną rzeczą wpływającą na energooszczędność okien jest zastosowanie pakietów szybowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych.

I tu pojawia się następna tajemnicza wartość, która informuje nas o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii.

Współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug, bo o nim tu mowa, często jest źle rozumiany lub też podawany przez niektórych sprzedawców okien, jako współczynnik dla całego okna. Jednak nic bardziej mylnego, ten współczynnik dotyczy wyłącznie szyby. Pomimo tego, że dotyczy on tylko szyby, ma jednak bardzo duży wpływ na finalną wartości Uw całego okna. Jeśli mówimy o zadowalającym poziomie współczynnika Ug dla szyby, to powinien on oscylować poniżej wartości 1,1 W/m²K – dodaje ekspert.

Pozostaje jeszcze parametr Uf, który również mówi nam o ilości traconej energii, ale tylko tej, która przedostaje się przez ramę okienną. Wybierając stolarkę okienną uwzględnić więc należy wszystkie wspomniane parametry, pamiętając jednak, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.

Szczelne okna to ciepłe okna

Parametry świadczące o termoizolacyjności okien to bez wątpienia kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Nie mniej ważne są jednak również dane informujące o szczelności stolarki i jej odporności na działanie wiatru, deszczu czy zmiennych warunków pogodowych.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
гардины Киев

www.apach.com.ua/shop/category/parokonvektomaty-i-pechi/konvektsionnye-pechi-s-mehanicheskoi-paneliu-upravleniia

Узнать как shopvashtextil.com.ua в любом городе.