Najlepsze Domy
Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi do wnętrz

Co warto wiedzieć przed zakupem drzwi do wnętrz

Planując podział przestrzeni, trzeba zdecydować, jakie będą wymiary otworów drzwiowych, a więc wymiary ościeżnic i drzwi. Ich umiejscowienie i wielkość musi być określona już w projekcie. Wielu producentów posiada w swojej ofercie standardowe wymiary drzwi. A jeśli standardowe to jakie?

Urządzając wnętrze stawiamy nie tylko na wygląd, ale i funkcjonalność. A więc w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka zaleca się, aby szerokość drzwi wynosiła min. 80 cm - zapewni to wygodne przechodzenie.

Drzwi o wymiarach 60 lub 70 można zamontować w pomieszczeniach, z których rzadziej korzystamy np. spiżarnia. Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych do tzw. pomieszczeń mokrych (łazienka, pralnia, kuchnia) to 80 x 200 cm (pamiętajmy, że powinny mieć one także podcięcie wentylacyjne).

Standardowa szerokość skrzydeł drzwi uchylnych to: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Skrzydła drzwi przesuwnych mają najczęściej szerokość 80–100 cm (szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może jednak przekraczać 240 cm). Standardowa wysokość (skrzydła)drzwi wewnętrznych to 203 cm.

Ościeżnice stałe mają szerokość od 8 do 52 cm, a na życzenie klienta sięgają większych wymiarów nawet 60 cm (w jednym kawałku). Ościeżnice regulowane to najbardziej popularne ościeżnice na rynku, które zapewniają bardziej komfortową pracę przy montażu drzwi ich rozmiary również odpowiadają wymiarom ościeżnic stałych. Można je dopasować do prawie każdej grubości ściany. Przy ich zakupie pamiętajmy, że ich zewnętrzne wymiary powinny być mniejsze od wymiarów ościeża o 1,5 cm (wolne miejsce między otworem w ścianie a ościeżnicą wypełni pianka montażowa).

Czytaj także: Jak wybrać drzwi do wnętrz. 

Już na etapie planowania i projektowania warto pomyśleć o tym jakie drzwi chcemy – czy standardowe jednoskrzydłowe, czy też dwuskrzydłowe a może nawet przesuwne?

Do najbardziej pożądanych obecnie rozwiązań należy poszerzanie opasek górnych ościeżnicy do sufitu co optycznie zwiększa wysokość drzwi. Wykorzystuje się w tym celu standardową wysokość otworu montażowego bez konieczności jego powiększania.

Innym rozwiązaniem spoza oferty standardowej są drzwi o wysokości do 3 metrów. Drzwi takie wykonywane są również w wersji bez górnej belki ościeżnicy ze skrzydłem wysokim do samego sufitu. Kolejnym rozwiązaniem jest zabudowa całej ściany panelami połączonymi z drzwiami. Drzwi mogą mieć wysokość standardową jak i wyższą zależnie od inwencji autora aranżacji.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednym - żeby nie było problemów i pełna jasność między kupującym a sprzedającym – zwracajcie uwagę na słownictwo. Warto używać nazw takich jak: wymiary otworów drzwiowych, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
заказ воды белая церковь

изолят протеина

читайте здесь chemtest.com.ua