Najlepsze Domy
Ciepły dach

Ciepły dach

Rosnące koszty zużycia energii sprawiają, że coraz częściej jesteśmy skłonni zainwestować w budowę domu energooszczędnego. Tym bardziej, że zwiększone koszty wydane podczas budowy domu zwracają się z reguły w przeciągu kilku lat.

Rosnące koszty zużycia energii sprawiają, że coraz częściej jesteśmy skłonni zainwestować w budowę domu energooszczędnego. Tym bardziej, że zwiększone koszty wydane podczas budowy domu zwracają się z reguły w przeciągu kilku lat.

W przypadku domów energooszczędnych, a tym bardziej pasywnych dużą rolę odgrywa kształt bryły budynku. Chcąc zbudować naprawdę energooszczędny dom powinniśmy zrezygnować z dodatkowych elementów ozdobnych, kolumn, niepotrzebnych zadaszeń i ozdobników w formie np. lukarn. Forma budynku energooszczędnego powinna być przede wszystkim prosta. Najekonomiczniejszy jest budynek w kształcie sześcianu, w którym zminimalizowano powierzchnie przegród zewnętrznych, a stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury jest najmniejszy. Istotny jest nie tylko kształt domu, ale również liczba pięter oraz kształt i wielkość dachu. Za energooszczędne uznaje się domy z użytkowym poddaszem lub piętrowe, natomiast domy parterowe są nieekonomiczne pod względem strat ciepła.

Również liczne załamania, skomplikowany kształt dachu, fantazyjne bawole oka, wszelkiego rodzaju przybudówki i wykusze – wszystkie te elementy wpływają na zwiększenie zapotrzebowania na energię domu.

Dwuspadowy czy płaski?
Dachy dwuspadowe i płaskie to dwa najpopularniejsze typy dachów w budynkach energooszczędnych. Obok nich czasami spotykamy również dachy jednospadowe tzw. pulpitowe. Dachy dwuspadowe stosowane są w domach z poddaszem użytkowym, z kolei płaskie – w piętrowych. W obu tych przypadkach powietrze, które zostało ogrzane unosi się ku górze, dlatego też im mniejsza powierzchnia dachu i lepsza izolacja, tym mniejsze straty ciepła. Rozbudowana konstrukcja dachu może być odpowiedzialna za 15% całkowitych strat ciepła w domu. W przypadku dachu w domach pasywnych stosowany jest często dach z wysuniętym poza obrys muru okapem, który w ciągu lata osłania okna przed nadmiernym nagrzaniem, a zimą przed wychłodzeniem.

Wybór pokrycia dachowego
W przypadku domu energooszczędnego wybór pokrycia dachowego jest szeroki, Możemy również dobrze zdecydować się np. na naturalne pokrycie – np. trzcinę, która przy odpowiedniej grubości jest doskonałym izolatorem akustycznym, lub na blachę czy blachodachówkę, których zaletą jest niewielki ciężar. Popularnym pokryciem dachowym są także dachówki ceramiczne, choć producenci w tym przypadku szukając innowacyjnych rozwiązań pracując przede wszystkim nad zmniejszeniem wagi tego materiału, który uznawany jest za ciężki.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!
Велосипед Fuji купить

www.dekorde.com

www.militarycenter.com.ua